Antud projekt on rahastatud Euroopa Komisjoni Horisont 2020 programmi Marie Skłodowska-Curie meetmest, lepingu nr 722750 alusel

Tartu
Pühapäev 21.09
07.00 - 22.00
LuxExpressiga Teadlaste Öö Festivalile!
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Talli...
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Tallinn-Tartu, Tallinn-Narva ja Tallinn-Pärnu tervelt 30% soodsamad! Osta pilet juba täna:
www.luxexpress.eu/luxiga-teadlaste-oole-30

NB! Kasuta promokoodi tof30
07.00 - 22.00
10.00 - 18.00
Eesti spordiajaloo näitus
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud...
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud näitust, mis  jutustab Eesti spordiloo läbi spordisangarite, -tegelaste, sündmuste ja ehitiste. Olümpiakomitee on küll 90 aasta vanune organisatsioon, kuid sporti ja kehakultuuri on Eestis edendatud juba palju varem. Näitus algab kahe vägeva Georgiga – Lurichi ja Hackenschmidtiga -  ning jõuab välja tänapäeva.
10.00 - 18.00
Tasku Keskus, Turu 2
11.00 - 15.15
Teaduskommunikatsiooni konverents "Suletud uste taga"
Teadlaste Öö Festival algab traditsiooniliselt teaduskommunikatsiooni konverentsiga! Seekordsel avakonverentsil avame...
Teadlaste Öö Festival algab traditsiooniliselt teaduskommunikatsiooni konverentsiga! Seekordsel avakonverentsil avame teadus- ja spordimaailma telgitaguseid. Vaatame otsa liikuvale inimesele erinevatest  aspektidest – tippsport, spordieetika, toitumine ja lisaained, vaimne tervis ja liikumine. Uurime, mida oma keha ja vaimu proovile panijad tegelikult kogevad ning kuidas teadus aitab pingutusest maksimumi võtta.

KAVA:

11.00 Kogunemine
11.30 Avasõnad (Teadlaste Öö Festivali peakoordinaator Helin Haga, konverentsi moderaator Arko Olesk)

11.45 Poliitika vs sport. Kuidas õnnestuda? (Toomas Tõniste)

12.15 Füüsiline ja vaimne tervis võõras kultuuriruumis. (Riho-Bruno Bramanis)
Riho-Bruno Bramanist tuntakse peamiselt  kui sportlast, kes kuulutati  20. sajandi käsipalluriks Eestis. Ent eelkõige on Riho meeskonnamängija, kelle  jaoks on oluline teha asju südamega. Koos perega  elas Riho-Bruno Jaapanis ning kaheksa aasta jooksul juhtus nii mõndagi, eriti kui pinnaseks on hoopis erisugune maailm, kui senini harjutud. Elu ise õpetas selgeks nii mõnedki nüansid, millega tuleb arvestada sukeldudes pea ees tundmatusse. Kaheksa aastat iidses/moodsas Jaapanis õpetasid teda teistsugust mõtteviisi mõistma ja elu lahtiste silmadega vaatama.

12.30 Kust me teame, kelleks me sobime? Kui paju tegelikult määrab pärilikkus? (Sulev Kõks)
Sulev Kõks on eesti füsioloog, Tartu Ülikooli arstiteaduskonna füsioloogilise genoomika professor ja füsioloogia vanemteadur. Ta on ka filosoofiadoktor molekulaarse biomeditsiini alal. 2003. aastal avastas tema uurimisrühm geeni, mis on tihedalt seotud depressiooni tekkega. Aastal 2010 sai temast esimene eestlane, kelle genoom on täielikult järjestatud. Ta on aktiivselt osalenud siirdemeditsiinikeskuse rajamisel Tartusse. Enim on ta aga avaliku tähelepanu alla sattunud seoses Andrus Veerpalu kasvuhormooni mõõtmise juhtumiga, kui ta osales Veerpalu kaitsetiimis.

13.00 TURGUTUSPAUS

13.30 Toiduhügieen ja tervis, müüdid ning tegelikkus? (Matti Roasto)
Matti Roasto on Eesti Maaülikooli Veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi toiduhügieeni osakonna juhataja ning toiduhügieeni professor. Teadustöö on põhiliselt seotud toidupatogeenide molekulaarepidemioloogiaga ning ettevõtete tootmishügieeni probleemidega. Põhiliselt õpetab veterinaarmeditsiini tudengeid, kuid ka toiduainete tehnolooge. Toiduhügieeni ja -ohutuse valdkonnaga on Matti tegelenud 15 aastat.

14.00 Kus on inimvõimete piirid? (Aave Hannus)
Aave Hannus on Tartu Ülikooli spordipsühholoogia teadur, ta uurib, kuidas psüühikaprotsessid, näiteks keskendumine, motivatsioon, enesehinnang või isikuomadused mõjutavad sportlikku sooritust või inimese arengut spordis laiemalt. Lisaks on Aave  tegev spordipsühholoogilise nõustajana töötades sportlaste, treenerite  ja noorsportlaste vanematega.

14.30 Paneeldiskussioon/publiku küsimused
15.15 Päeva lõpp


Osalemine on kõigile huvilistele tasuta, ent kuna kohtade arv on piiratud, on vajalik eelnevalt registreerida. Registreerimiseks täida elektrooniline vorm.

Lisainfo:
liina.vaher@ahhaa.ee
matti.orav@ahhaa.ee
11.00 - 15.15
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
Esmaspäev 22.09
07.00 - 22.00
LuxExpressiga Teadlaste Öö Festivalile!
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Talli...
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Tallinn-Tartu, Tallinn-Narva ja Tallinn-Pärnu tervelt 30% soodsamad! Osta pilet juba täna: www.luxexpress.eu/luxiga-teadlaste-oole-30

NB! Kasuta promokoodi tof30
07.00 - 22.00
08.00
TÖF Kivilinna Koolis: Vaimse tervise päev
Õppiv, arenev ja loov - TERVE Kivilinna Kool kutsub õpilasi ja õpetajaid kaasa mõtlema ja kaasa tegutsema tervise te...
Õppiv, arenev ja loov - TERVE Kivilinna Kool kutsub õpilasi ja õpetajaid kaasa mõtlema ja kaasa tegutsema tervise teemadel. TERVE nädala jooksul uurime oma vaimset tervist ning enda ja keskkonna puhtust, teeme sporti, toitume tervislikult ja liikleme ohutult. NB! Sündmus on mõeldud kooliperele.

Sina pead oma hinge eest hoolt kandma (O. Luts)
Esmaspäev on Kivilinna Koolis vaimse tervise päev

KLASSIDES (8-14.55)
 • Pildid, mis tekitavad emotsioone
 • Emotsioonide kirjeldamine
 • Esitlus erinevatest tunnetest
 • Katsed tähelepanu- ja keskendumisvõimega
 • Lõbusad isiksusetestid
KORIDORIDES (TERVE PÄEV)
 • Inimtüüpide tutvustused
 • Mõtteterad mõtlemisest (5.-9. klassidelt)
SÖÖKLAS (söögivahetundidel algusega 9.45, 10.45, 11.50 ja 12.45)
 • Mõtteterad mõtlemisest
08.00
Kivilinna Kool, Kaunase pst. 71
09.00 - 20.00
Raamatunäitus "Tervislik eluviis
18. septembrist 15. oktoobrini saab Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis uudistada raamatunäitust "Tervisl...
18. septembrist 15. oktoobrini saab Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis uudistada raamatunäitust "Tervislik eluviis"
09.00 - 20.00
Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3/5
10.00 - 21.00
Eesti spordiajaloo näitus
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud...
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud näitust, mis  jutustab Eesti spordiloo läbi spordisangarite, -tegelaste, sündmuste ja ehitiste. Olümpiakomitee on küll 90 aasta vanune organisatsioon, kuid sporti ja kehakultuuri on Eestis edendatud juba palju varem. Näitus algab kahe vägeva Georgiga – Lurichi ja Hackenschmidtiga -  ning jõuab välja tänapäeva.
10.00 - 21.00
Tasku Keskus, Turu 2
11.00 - 19.00
AHHAA eriprogramm "Pea on peaasi"
Igal Teadlaste Öö Festivali päeval toimub Teaduskeskuses AHHAA mõnus temaatiline programm: põnevad loengud, töötoad j...
Igal Teadlaste Öö Festivali päeval toimub Teaduskeskuses AHHAA mõnus temaatiline programm: põnevad loengud, töötoad ja teadusteatrid. Sissepääs AHHAA majapiletiga (v.a. kell 18 algavale loengule, mis on tasuta).

Võta osa vähemalt 3 päevasündmusest ja osale õhtul loosimisel!

Kava:
 • 11-12 Töötuba "Värviline maailm" (laboris)
 • 12-13 Teadusteater Psühhobussilt (teadusteatrite saalis)
 • 13-15 Dokumentaalfilm "Väsinud end vihkamast" söömishäirete kohta. Kuidas märgata, kui su lähedasel on mure ning kuidas söömishäirest võitu saada? (konverentsisaalis Lektoorium)
 • 14-15 Orienteerumine majas ja väljas
 • 15-16 Töötuba "Meie meeled" (laboris)
 • 17-18 Teadusteater Psühhobussilt (teadusteatrite saalis)
 • 18-19.30 Loeng "Mõte ja kujund". Külas on lektor Pihkvast (konverentsisaalis Lektoorium).
  NB! Loeng on vene keeles, jagatakse ka eestikeelseid kokkuvõtlikke materjale
11.00 - 19.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
11.45 - 16.00
AHHAA teadusratas vanalinnas ja Tähtveres
AHHAA kolmerattaline teadusvelo tiirutab Tartu tänavatel ka sel aastal! Meeliköitvad ja ootamatud katsed ootavad sind...
AHHAA kolmerattaline teadusvelo tiirutab Tartu tänavatel ka sel aastal! Meeliköitvad ja ootamatud katsed ootavad sind esmaspäevast reedeni. Täpsema ajakava leiad allpool.

Esmaspäev, 22. september
 • 11.45-12 Tartu Ülikooli peahoone
 • 12.30-13 Hugo Treffneri Gümnaasium
 • 13.45-14.15 Tartu Kesklinna Kool
 • 14.40-15 Tartu Katoliku Kool
 • 15.45-16.15 Eesti Maaülikool
11.45 - 16.00
Tartu vanalinn ja Tähtvere
14.30 - 18.00
Uurimistööde teemade laat
Koostöös Eesti Maaülikooli, Tartu Ülikooli ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli  tudengitega ning Tartu üldhariduskooli...
Koostöös Eesti Maaülikooli, Tartu Ülikooli ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli  tudengitega ning Tartu üldhariduskoolide õpilastega tõmbab AHHAA käima uurimistööde juhendamise pilootprojekti ülikoolide ja üldhariduskoolide vahel.

NB! Tegemist on kinnise sündmusega.
14.30 - 18.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
18.00 - 19.30
AHHAA teaduskohvik: Miks uurida impulsiivsust?
AHHAA teaduskohvikute sari alustab taas! Tule ja arutle mõnusas õhkkonnas põnevatel ning ühiskondlikel teemadel kaasa...
AHHAA teaduskohvikute sari alustab taas! Tule ja arutle mõnusas õhkkonnas põnevatel ning ühiskondlikel teemadel kaasa. Festivali jooksul toimub esmaspäevast reedeni Tartu erinevates paikades viis erinevat teaduskohvikut.

Kas see inimene, kes vestluses midagi ilma mõtlemata välja purskab või liiklusvoos eluohtlikult manööverdab on lihtsalt hoolimatu ja ebaviisakas? Või peaks tema käitumise põhjuseid otsima hoopis isiksuseomadustest? Miks mõned inimesed hoolimatult ja riskeerivalt käituvad – või halbu ja läbimõtlematuid otsuseid tegema kalduvad? Mis on impulsiivsus - ja miks ta on? Millepärast on oluline impulsiivsust ja selle põhjuseid uurida?

Festivali esimeses, vaimsele tervisele pühendatud teaduskohvikus arutleb Jaanus Harro, Dr.Med.Sc ja TÜ Psühholoogia instituudi neuropsühhofarmakoloogia osakonna juhataja.

Foto: Lauri Kulpsoo
18.00 - 19.30
Pubi Illegaard, Ülikooli 5
20.00 - 22.00
AHHAA õuekino: "Prisoners"
Sel aastal kolivad AHHAA kinoõhtud õue! Esmaspäeva...
Sel aastal kolivad AHHAA kinoõhtud õue! Esmaspäeval, teisipäeval ja kolmapäeval tegutseb AHHAA tagumises parklas õuekino, kuhu pääseb nii jalgsi, ratta kui autoga. Vihmase ilma korral paneme püsti telgi.

22. septembril
"Vangistatud" (Prisoners, 2013)

Ühel päeval kaovad Keller Doveri väike tütar ja tema sõbranna jäljetult. Politsei uurib üha segasemaks muutuvaid jälgi ning uurimine takerdub järjest enam ummikusse. Pinge aina kasvab ning murest murtud isa otsustab ise kadunud laste jälgi ajama hakata - vahendeid valimata. Kui kaugele võib meeleheites inimene minna - ja mis juhtub siis, kui viha ja kurbus hakkavad kainet mõistust ja inimlikkust takistama?

Filmi kommenteerib terviseteadlane ja pikaajalise kogemusega psühhiaatriaõde Janika Pael.

Kinolisi üllatab Red Bull!

IMDb (skoor: 8.1/10): www.imdb.com/title/tt1392214/

20.00 - 22.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1 (NB! Maja taga)
Teisipäev 23.09
07.00 - 22.00
LuxExpressiga Teadlaste Öö Festivalile!
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Talli...
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Tallinn-Tartu, Tallinn-Narva ja Tallinn-Pärnu tervelt 30% soodsamad! Osta pilet juba täna: www.luxexpress.eu/luxiga-teadlaste-oole-30

NB! Kasuta promokoodi tof30
07.00 - 22.00
08.00 - 15.00
TÖF Kivilinna Koolis: Spordipäev
Õppiv, arenev ja loov - TERVE Kivilinna Kool kutsub õpilasi ja õpetajaid kaasa mõtlema ja kaasa tegutsema tervis...
Õppiv, arenev ja loov - TERVE Kivilinna Kool kutsub õpilasi ja õpetajaid kaasa mõtlema ja kaasa tegutsema tervise teemadel. TERVE nädala jooksul uurime oma vaimset tervist ning enda ja keskkonna puhtust, teeme sporti, toitume tervislikult ja liikleme ohutult. NB! Sündmus on mõeldud kooliperele.

Kiiremini, kõrgemale, kaugemale! (Spordideviis)
Teisipäeval on Kivilinna Koolis spordipäev

KLASSIDES/ÕUEALAL (8-14.55)
 • Sammude lugemine koolipäeva jooksul
 • Sportimine õues: Soojendamine - miks vajalik? Pulsi mõõtmine - 60 m jooks. Hüppenööriga hüppamine. Visked korvi. Venitus - milleks vajalik? Kokkuvõtted klassides.
KORIDORIDES (TERVE PÄEV)
 • Ohud sportimisel - plakatid
 • Tuntud Eesti sportlased - plakatinäitus ja üllatuskülalised (kell 9 ja 10)
SÖÖKLAS (söögivahetundidel algusega 9.45, 10.45, 11.50 ja 12.45)
 • Info energia kulutamise kohta: 1) erinevate tegevuste tegemisel; 2) koolilõunast saadud energia kulutamiseks.
08.00 - 15.00
Kivilinna Kool, Kaunase pst. 71
09.00 - 20.00
Raamatunäitus "Tervislik eluviis"
18. septembrist 15. oktoobrini saab Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis uudistada raamatunäitust "Tervisl...
18. septembrist 15. oktoobrini saab Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis uudistada raamatunäitust "Tervislik eluviis"
09.00 - 20.00
Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3/5
10.00 - 20.00
AHHAA teaduskuplid Raekoja platsil
Nagu Teadlaste Öö Festivalile juba kombeks saanud on, kõrguvad septembri lõpus Tartu Raekoja platsil taas AHHAA teadu...
Nagu Teadlaste Öö Festivalile juba kombeks saanud on, kõrguvad septembri lõpus Tartu Raekoja platsil taas AHHAA teaduskuplid! Teisipäeval, 23. septembril kutsume sind osalema meeleolukates sporditeemalistes töötubades ning kaasa elama vahvatele teadusteatri etendustele meilt ja mujalt!

Ajakava:
 • 10-14.15 Broneeritud töötoad lasteaia- ja kooligruppidele (AHHAA ja Kolm Põrsakest)
 • 14.15-15 Teadusteater "Physics: Phun for Everyone" . Esineb Chris Chiaverina USA-st (inglise keeles, eestikeelse tõlkega)
 • 15-15.30 ja 15.30-16 AHHAA töötoad "Spordijook", "Hantlid" ja "Stressipall"
  Tartu Tervishoiu Kõrgkooli töötoad alkoholi, prillide ja liikumise teemal
 • 15-20 Eesti Spordimuuseumi töötoad
 • 16.15-17 Teadusteater "The Physics That Surrounds Us" (inglise keeles, eestikeelse tõlkega). Teatrit teeb Stanley Micklavzina (pildil)
 • 17-17.30 ja 18.-18.30 AHHAA töötoad "Spordijook", "Hantlid" ja "Stressipall"
  Tartu Tervishoiu Kõrgkooli töötoad alkoholi, prillide ja liikumise teemal
 • 18.15-19 Teadusteater Psühhobussilt "10 fakti oma aju kohta, mida sa ei tea"
 • 19-19.30 ja 19.30-20 AHHAA töötoad "Spordijook", "Hantlid" ja "Stressipall"
  Tartu Tervishoiu Kõrgkooli töötoad alkoholiprillide ja liikumise teemal
Lisaks saab töötubade ja teadusteatrite vaheajal katsetada kuplite juures erinevaid AHHAA pisieksponaate, teha endast lõhkeva õhupalliga pilti ning panna oma võimed proovile testritel ja takistusrajal!

NB! 23. septembril toimub Toomemäel ja Raekoja platsil ka TÜ Tähetorni korraldatav Planeedijooks, mille finiš asub AHHAA teaduskuplite juures.
10.00 - 20.00
Raekoja plats
10.00 - 19.00
AHHAA eriprogramm "Tark tormab!"
Igal Teadlaste Öö Festivali päeval toimub Teaduskeskuses AHHAA mõnus temaatiline programm: põnevad loengud, töötoad j...
Igal Teadlaste Öö Festivali päeval toimub Teaduskeskuses AHHAA mõnus temaatiline programm: põnevad loengud, töötoad ja teadusteatrid. Sissepääs AHHAA majapiletiga (v.a. kell 18 algavale loengule, mis on tasuta). NB! Soodusflaieriga on AHHAA majapilet 30% soodsam!

Võta osa vähemalt 3 päevasündmusest ja osale õhtul loosimisel!

Kava:
 • 10-11 Uurime töötoas südant (laboris)
 • 10-14 Töötoad Vireo tervise- ja spordikoolilt (auditooriumis Laika)
  NB! 3 TASUTA töötuba kell 10.15, 11. 15 ja 12.15. Vajalik eelnev registreerimine, max. 20 inimest ühes töötoas - 515 6766 või tellimus@ahhaa.ee
 • 11.30-12.30 Spordijoogi valmistamise töötuba (laboris)
 • 13-14 AHHAA liiklusteemaline teadusteater "Ettevaatust, auto!" (teadusteatrite saalis)
 • 14-15 Orienteerumine majas ja väljas
 • 15-16 AHHAA liiklusteemaline teadusteater "Ettevaatust, auto!" (teadusteatrite saalis)
 • 15-17 Võimleme koos MyFitnessiga (Tehnoloogiasaalis)
 • 18-19 Töötuba "Tsoonisokid" (laboris)
 • 18-19.30 Loeng "Kaaluta oleku raskused". Esineb külalislektor Moskvast (konverentsisaalis Lektoorium). 
  NB! Loeng on vene keeles, jagatakse ka eestikeelseid kokkuvõtlikke materjale 
10.00 - 19.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
10.00 - 22.00
Suur spordipäev "Tark tormab"
Teadlaste Öö Festivalil spordipäeval (23. septembril) ootab sind Lõunakeskuses hoogne kolmikpakett. Ühe 10 € maksva k...
Teadlaste Öö Festivalil spordipäeval (23. septembril) ootab sind Lõunakeskuses hoogne kolmikpakett. Ühe 10 € maksva käepaelaga saad sel päeval külastada nii AHHAA 4D elamuskino, liuvälja kui ka Lõunakeskuse seiklusparki!

Käepaela on võimalik osta kõigist paketi sihtkohtadest. Broneerimissoovi korral palume ühendust võtta esimese plaanitud sihtkohaga. Ühe käepaelaga saab iga paketi osa külastada ühe korra.

Kontakt ja lisainfo:
AHHAA 4D elamuskino: 731 5650, 4d@ahhaa.ee
Lõunakeskuse liuväli: 731 5616, info@liuvali.ee
Lõunakeskuse seikluspark: 5802 7279, info@tartuseikluspark.ee
10.00 - 22.00
Lõunakeskus, Ringtee 75
10.00 - 21.00
Eesti spordiajaloo näitus
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud...
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud näitust, mis  jutustab Eesti spordiloo läbi spordisangarite, -tegelaste, sündmuste ja ehitiste. Olümpiakomitee on küll 90 aasta vanune organisatsioon, kuid sporti ja kehakultuuri on Eestis edendatud juba palju varem. Näitus algab kahe vägeva Georgiga – Lurichi ja Hackenschmidtiga -  ning jõuab välja tänapäeva.
10.00 - 21.00
Tasku Keskus, Turu 2
11.45 - 16.45
AHHAA teadusratas Annelinnas
AHHAA kolmerattaline teadusvelo tiirutab Tartu tänavatel ka sel aastal! Meeliköitvad ja ootamatud katsed ootavad sin...
AHHAA kolmerattaline teadusvelo tiirutab Tartu tänavatel ka sel aastal! Meeliköitvad ja ootamatud katsed ootavad sind esmaspäevast reedeni. Täpsema ajakava leiad allpool.

Teisipäev, 23. september
 • 11.45-12.15 Tartu Descartes'i Lütseum
 • 12.45-13.15 Tartu Hansa Kool
 • 14.15-14.45 Tartu Kivilinna Kool
 • 15.15-15.45 Tartu Lasteaed Krõll
 • 16.15-16.45 Tartu Lasteaed Poku
11.45 - 16.45
Annelinn
12.00
Ujumise ABC 15 minutiga
Teisipäev on Teadlaste Öö Festivalil pühendatud ...

Teisipäev on Teadlaste Öö Festivalil pühendatud spordile. Sel puhul kutsub Aura Keskus kõiki ujumishuvilisi kell 12 ja 16 oma ujulasse.

UJUMISE ABC 15 MINUTIGA

Oled alati tahtnud ujuma õppida, aga aega napib? Tule meie kiirkursusele! Saa selgeks ujumise algtõed ja pärast teooria omandamist saad uusi oskusi kohe ka praktikas proovida.

* NB! Osavõtt kursusest Aura Keskuse ujula piletiga.

12.00
Aura Keskus, Turu 10
16.00
Ujumise ABC 15 minutiga
Teisipäev on Teadlaste Öö Festivalil pühendatud sp...

Teisipäev on Teadlaste Öö Festivalil pühendatud spordile. Sel puhul kutsub Aura Keskus kõiki ujumishuvilisi kell 12 ja 16 oma ujulasse.

UJUMISE ABC 15 MINUTIGA

Oled alati tahtnud ujuma õppida, aga aega napib? Tule meie kiirkursusele! Saa selgeks ujumise algtõed ja pärast teooria omandamist saad uusi oskusi kohe ka praktikas proovida.

*Osavõtt kursusest Aura Keskuse ujula piletiga.

16.00
Aura Keskus, Turu 10
17.30 - 20.00
Planeediretk Tartu Tähetorni astronoomiaringiga
Suur planeediretk TÖFi spordipäeval teisipäeval, 23. septembril! Tule ja tutvu AHHAA Tartu Tähetorni Päikesesüsteemig...

Suur planeediretk TÖFi spordipäeval teisipäeval, 23. septembril! Tule ja tutvu AHHAA Tartu Tähetorni Päikesesüsteemiga! Ehk aitab see veidi mõista maailmaruumi lõpmatust.

AHHAA Tartu Tähetorni Päikesesüsteemis vastab 1 meetrile maastikul 1 miljon kilomeerit ilmaruumis. Planeedid on paika pandud nende keskmise kauguse järgi Päikesest. Võid minna jalutades, joostes, rattaga sõites; mõne vahemaa võid sõita ka bussiga.

Käigus on planeetidevaheline buss: Uraan – Neptuun –Atlantis. Võistlust aja peale ei ole!

Planeedirajal on ootamas mitmesugused auhinnad ja finišis ootavad loosiauhinnad neid, kes käisid kõikidel planeetidel ja jõuavad kohale kella kaheksaks.

Start avatud kl 17.30-18.30 Tartu Tähetornis. Finiš on Raekoja platsil AHHAA telgis, suletakse 20.

17.30 - 20.00
Tartu Tähetorn, Lossi 40 / Raekoja plats
18.00 - 19.30
AHHAA teaduskohvik: Üheotsapilet Marsile!?
AHHAA teaduskohvikute sari alustab taas! Tule ja arutle mõnusas õhkkonnas põnevatel ning ühiskondlikel teemadel kaasa...
AHHAA teaduskohvikute sari alustab taas! Tule ja arutle mõnusas õhkkonnas põnevatel ning ühiskondlikel teemadel kaasa. Festivali jooksul toimub esmaspäevast reedeni Tartu erinevates paikades viis erinevat teaduskohvikut.

Mehitatud missioon Marsile tundub tänapäeval loomuliku sammuna. Aga kui kiiresti inimesed reaalselt punasele planeedile jõuavad? Sõltub sellest, kui head plaanid meil on - ja kui palju me nõus riskima oleme. Mis oleks, kui ühe-otsa-reisi Marsile rahastataks näiteks tõsielusaate kaudu? Kõlab veidrana, aga kui see plaan õnnestuks, saaksime planeetide vahel reisida juba kõigest kümne aasta pärast.

Sellest kõigest räägib AHHAA teaduskohvikus lähemalt astrofüüsik ja tulevane Marsi-lendur, Dublini Trinity kolledži professor Joseph Roche. Joseph on töötanud ka NASAs ja uurinud maailmakuulsa Hubble'i teleskoobiga hääbuvaid tähti. Ta on üks väljavalitutest Mars One'i missioonile, mille eesmärgiks on luua 2024. aastaks Marsile esimene inimeste asundus.

NB! Teisipäevane teduskohvik on inglise keeles!
18.00 - 19.30
Kultuuribaar Naiiv, Vallikraavi 6
20.00 - 22.00
AHHAA õuekino: "Rush"
Sel aastal kolivad AHHAA kinoõhtud õue! Esmaspäeva...
Sel aastal kolivad AHHAA kinoõhtud õue! Esmaspäeval, teisipäeval ja kolmapäeval tegutseb AHHAA tagumises parklas õuekino, kuhu pääseb nii jalgsi, ratta kui autoga. Vihmase ilma korral paneme püsti telgi.

23. septembril
"Rush" (2013)

1970ndad - Vormel 1 glamuurne kuldajastu. Ühel pool on nägus Briti playboy James Hunt, teisel pool tema terane ja kalkuleeriv vastane Niki Lauda. Rivaalitsemine, mis ulatub ringradadest kaugemale. Hunti ja Lauda vastasseid kulmineerub 1976. aasta hooajal, mil kumbki on maailmameistriks saamise nimel valmis kõik mängu panema.

Tippsporti ei tehta mitte selleks, et teha, vaid selleks, et tunda. Et tunda kiire, jõulise ja täpse tegutsemisega ning õigete otsuste tegemisega kaasnevat nn kulgemise tunnet, joovastust õnnestunud sooritusest ja ka selgusetunnet vigade põhjuste mõistmisel. "Rush" kujutab oskuslikult, kaasahaaravalt ja tõetruult nende tunnete paletti ja intensiivsust. Lisaks, ehkki filmis rõhutatakse veriste rivaalide konkurentsi, toob just ringrajasport välja konkurendi usaldamise nüansi. Niki Lauda on peale filmi valmimist kirjeldanud seda, kuivõrd nad James Huntiga teineteist austasid - noil aegadel 300 km/h kõrvuti kurvi sõites tähendas kummagi piloodi viga seda, et üks või mõlemad hukkuvad, ent Hunti täpsuse peale sai Lauda loota.

Filmi kommenteerib spordipsühholoog Aave Hannust.

Kinolisi üllatab Red Bull!

IMDb (skoor 8.2/10): www.imdb.com/title/tt1979320

20.00 - 22.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1 (NB! Maja taga)
Kolmapäev 24.09
07.00 - 22.00
LuxExpressiga Teadlaste Öö Festivalile!
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Talli...
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Tallinn-Tartu, Tallinn-Narva ja Tallinn-Pärnu tervelt 30% soodsamad! Osta pilet juba täna: www.luxexpress.eu/luxiga-teadlaste-oole-30

NB! Kasuta promokoodi tof30
07.00 - 22.00
08.00
TÖF Kivilinna Koolis: Hügieenipäev
Õppiv, arenev ja loov - TERVE Kivilinna Kool kutsub õpilasi ja õpetajaid kaasa mõtlema ja kaasa tegutsema tervise te...
Õppiv, arenev ja loov - TERVE Kivilinna Kool kutsub õpilasi ja õpetajaid kaasa mõtlema ja kaasa tegutsema tervise teemadel. TERVE nädala jooksul uurime oma vaimset tervist ning enda ja keskkonna puhtust, teeme sporti, toitume tervislikult ja liikleme ohutult. NB! Sündmus on mõeldud kooliperele.

Puhas laps, ilus laps (Vanarahva ütlus)
Kolmapäev on Kivilinna Koolis hügieenipäev

KLASSIDES (8-14.55)
 • Hammaste tervishoid; katsed munakoorte ja erinevate vedelikega. Juhendavad tudengid
 • Kehapuhtus: vestlus, näo puhastamise katse
SÖÖKLAS (söögivahetundidel algusega 9.45, 10.45, 11.50 ja 12.45)
 • Miks on oluline enne sööki käsi pesta? Teeme katseid indikaatorpaberitega
 • Infosildid: pesemine vanadel aegadel, hügieeniga seotud leiutised, erinevad haigused
08.00
Kivilinna Kool, Kaunase pst. 71
09.00 - 20.00
Raamatunäitus "Tervislik eluviis"
18. septembrist 15. oktoobrini saab Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis uudistada raamatunäitust "Tervisl...
18. septembrist 15. oktoobrini saab Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis uudistada raamatunäitust "Tervislik eluviis"
09.00 - 20.00
Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3/5
10.00 - 20.00
AHHAA teaduskuplid Raekoja platsil
Nagu Teadlaste Öö Festivalile juba kombeks saanud on, kõrguvad septembri lõpus Tartu Raekoja platsil taas AHHAA teadu...
Nagu Teadlaste Öö Festivalile juba kombeks saanud on, kõrguvad septembri lõpus Tartu Raekoja platsil taas AHHAA teaduskuplid! Kolmapäeval, 24. septembril kutsume sind osalema meeleolukates hügieeniteemalistes töötubades ning kaasa elama vahvatele teadusteatri etendustele meilt ja mujalt!

Ajakava:
 • 10-14.15 Broneeritud töötoad lasteaia- ja kooligruppidele (AHHAA ja Kolm Põrsakest)
 • 14.15-15 Liikumisteemaline teadusteater
 • 14.15-20 Eesti Rohelise Liikumise töötoad "Ravimtaimed", "Suhkrusisaldus jookides", "Mahetoit" ning info jagamine
 • 15-15.30 ja 15.30-16 AHHAA töötoad "Hambapasta", "Näomaskid", "Šampoon", "Sööbikud ja pisikud"
  Tartu Tervishoiu Kõrgkooli töötoad õige kätepesutehnika ja parasiitide teemal
 • 16.15-17 Stanley Micklavzina (USA) Teadusteater "The Physics That Surrounds Us" (inglise keeles, eestikeelse tõlkega)
 • 16.15-19 Eesti Rohelise Liikumise töötoad "Puhastusvahendid"
 • 17-17.30 ja 17.30-18 AHHAA töötoad "Hambapasta", "Näomaskid", "Šampoon", "Sööbikud ja pisikud"
  Tartu Tervishoiu Kõrgkooli töötoad õige kätepesutehnika ja parasiitide teemal
 • 18.15-19 LabirintUmi (St. Peterburg) teadusteater "Miks süda tuksub ja kõht koriseb?" (vene keeles, eestikeelse tõlkega)
 • 19-19.30 ja 19.30-20 AHHAA töötoad "Hambapasta", "Näomaskid", "Šampoon", "Sööbikud ja pisikud"
  Tartu Tervishoiu Kõrgkooli töötoad õige kätepesutehnika ja parasiitide teemal

Lisaks saab töötubade ja teadusteatrite vaheajal katsetada kuplite juures erinevaid AHHAA pisieksponaate, teha endast lõhkeva õhupalliga pilti ning panna oma võimed proovile testritel ja takistusrajal!
10.00 - 20.00
Raekoja plats
10.00 - 21.00
Eesti spordiajaloo näitus
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud...
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud näitust, mis  jutustab Eesti spordiloo läbi spordisangarite, -tegelaste, sündmuste ja ehitiste. Olümpiakomitee on küll 90 aasta vanune organisatsioon, kuid sporti ja kehakultuuri on Eestis edendatud juba palju varem. Näitus algab kahe vägeva Georgiga – Lurichi ja Hackenschmidtiga -  ning jõuab välja tänapäeva.
10.00 - 21.00
Tasku Keskus, Turu 2
11.30 - 19.30
AHHAA eriprogramm "Käsi peseb kätt"
Igal Teadlaste Öö Festivali päeval toimub Teaduskeskuses AHHAA mõnus temaatiline programm: põnevad loengud, töötoad j...
Igal Teadlaste Öö Festivali päeval toimub Teaduskeskuses AHHAA mõnus temaatiline programm: põnevad loengud, töötoad ja teadusteatrid. Sissepääs AHHAA majapiletiga (v.a. kell 18 algavale loengule, mis on tasuta). NB! Soodusflaieriga on AHHAA majapilet 30% soodsam!

Võta osa vähemalt 3 päevasündmusest ja osale õhtul loosimisel!

Kava:
 • 11.30-12.30 Töötuba "Hambapasta" (laboris)
 • 13-14 Teadusteater LabirintUmi teaduskeskuselt (teadusteatrite saalis). NB! Vene keeles
 • 14-15 Orienteerumine majas ja väljas
 • 15-16 Teadusteater Chris Chiaverinalt USA-st -  "You Won't Believe Your Eyes!" (teadusteatrite saalis) NB! Inglise keeles
 • 16-16.30  Teaduskeskus Heureka pop-up teadusteater (Tehnoloogiasaalis). Teatrit teeb Heko (pildil)!
 • 17-18 Teadusteater "Vee võlud" (teadusteatrite saalis)
 • 18-19 Töötuba "Teeme ise huulepalsami" (laboris)
 • 18-19.30 Loeng "Neuroteadused kaasaegses maailmas". Külalislektor Moskvast (konverentsisaalis Lektoorium). NB! Loeng on vene keeles, jagatakse eestikeelseid kokkuvõtvaid materjale
11.30 - 19.30
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
11.30 - 17.00
AHHAA teadusratas Karlovas
AHHAA kolmerattaline teadusvelo tiirutab Tartu tänavatel ka sel aastal! Meeliköitvad ja ootamatud katsed ootavad sin...
AHHAA kolmerattaline teadusvelo tiirutab Tartu tänavatel ka sel aastal! Meeliköitvad ja ootamatud katsed ootavad sind esmaspäevast reedeni. Täpsema ajakava leiad allpool.

Kolmapäev, 24. september
 • 11.30-12 Lasteaed Sass
 • 12.45-13.15 Tartu Karlova Kool
 • 13.45-14.15 Tartu Kunstikool
 • 15.15-15.45 Tartu Kõrgem Kunstikool
 • 16.30-17 Zeppelini Keskus
11.30 - 17.00
Karlova
12.00
Miniloeng basseinihügieenist
Hügieeni-teemalisel festivalipäeval kutsub Aura ...

Hügieeni-teemalisel festivalipäeval kutsub Aura Keskus sind põnevale miniloengule! Loengud toimuvad kell 12 ja kell 16 keskuse ujulas.

Tunned ujulas kloorilõhna? Kas asi on selles, et kloori on liiga palju, värsket vett liiga vähe või on põhjus hoopis milleski muus? Aura Keskuse basseinihügieeni miniloengult (15 minutit) saad vastuse.

* NB! Osavõtt kursusest Aura Keskuse ujula piletiga.
12.00
Aura Keskus, Turu 10
16.00
Miniloeng basseinihügieenist
Hügieeni-teemalisel festivalipäeval kutsub Aura Ke...

Hügieeni-teemalisel festivalipäeval kutsub Aura Keskus sind põnevale miniloengule! Loengud toimuvad kell 12 ja kell 16 keskuse ujulas.

Tunned ujulas kloorilõhna? Kas asi on selles, et kloori on liiga palju, värsket vett liiga vähe või on põhjus hoopis milleski muus? Aura Keskuse basseinihügieeni miniloengult (15 minutit) saad vastuse.

* Osavõtt kursusest Aura Keskuse ujula piletiga.
16.00
Aura Keskus, Turu 10
18.00 - 19.30
AHHAA teaduskohvik: Kas kõik mikroobid on halvad?
AHHAA teaduskohvikute sari alustab taas! Tule ja arutle mõnusas õhkkonnas põnevatel ning ühiskondlikel teemadel kaasa...
AHHAA teaduskohvikute sari alustab taas! Tule ja arutle mõnusas õhkkonnas põnevatel ning ühiskondlikel teemadel kaasa. Festivali jooksul toimub esmaspäevast reedeni Tartu erinevates paikades viis erinevat teaduskohvikut.

Võib kõlada uskumatult, aga inimese suurim organ on nahk! See kaalub ligi 3-4 kg ja kataks laiali laotades ligi 1,8 ruutmeetrit. Meie nahk ja enamik limaskesti on pidevalt asustatud erinevate mikroobide poolt. Kas kõik mikroobid on halvad? Kas liigne pesemine on kasulik - või kahjulik? Mis üldse juhtuks, kui ennast liiga palju pesta?

AHHAA teaduskohvikus kummutavad nahahooldusega seonduvaid müüte Taimi Taimalu (paremal) ja Maire Aruots (vasakul) Tartu Tervishoiu Kõrgkoolist.

18.00 - 19.30
Genialistide Klubi, Lai 37 taga
20.00 - 22.00
AHHAA õuekino: "Z maailmasõda"
Sel aastal kolivad AHHAA kinoõhtud õue! Esmaspäeva...
Sel aastal kolivad AHHAA kinoõhtud õue! Esmaspäeval, teisipäeval ja kolmapäeval tegutseb AHHAA tagumises parklas õuekino, kuhu pääseb nii jalgsi, ratta kui autoga. Vihmase ilma korral paneme püsti telgi.

24. septembril
"Z maailmasõda" (World War Z, 2013)

Mis juhtuks, kui ulmefilmides ja arvutimängudes nähtu äkitselt teoks saab ning maailmas hakkaks levima zombi-pandeemia? “Z maailmasõda” esitab ühe võimaliku versiooni. ÜRO ridades töötav Gerry Lane jookseb ajaga võidu, et peatada ülemaailmne zombistumine, mis on kõikjal normaalse elukorralduse segamini paisanud ning ähvardab hävitada terve inimkonna. Kui reaalne oleks olukord, kus haigus terve maailma laastab  - ja kas sellisel juhul annaks veel midagi päästa?

Filmi kommenteerib mikrobioloog ja nakkushaiguste spetsialist Ülle Parm

Kinolisi üllatab Red Bull!

IMDb (skoor: 7.1/10): www.imdb.com/title/tt0816711

20.00 - 22.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1 (NB! Maja taga)
Neljapäev 25.09
07.00 - 22.00
LuxExpressiga Teadlaste Öö Festivalile!
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Talli...
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Tallinn-Tartu, Tallinn-Narva ja Tallinn-Pärnu tervelt 30% soodsamad! Osta pilet juba täna: www.luxexpress.eu/luxiga-teadlaste-oole-30

NB! Kasuta promokoodi tof30
07.00 - 22.00
08.00
TÖF Kivilinna Koolis: Toitumise päev
Õppiv, arenev ja loov - TERVE Kivilinna Kool kutsub õpilasi ja õpetajaid kaasa mõtlema ja kaasa tegutsema tervise te...
Õppiv, arenev ja loov - TERVE Kivilinna Kool kutsub õpilasi ja õpetajaid kaasa mõtlema ja kaasa tegutsema tervise teemadel. TERVE nädala jooksul uurime oma vaimset tervist ning enda ja keskkonna puhtust, teeme sporti, toitume tervislikult ja liikleme ohutult. NB! Sündmus on mõeldud kooliperele.

Tühi kott ei seisa püsti (Eesti vanasõna)
Neljapäev on Kivilinna Koolis pühendatud toitumisele.

KLASSIDES (8-14.55)
 • Valmistame ja maitseme tervislikke salateid
KORIDORIDES (TERVE PÄEV)
 • Väljapanek tervislike toitude lemmikretseptidest
 • Plakatinäitus tervislikust toitumisest
SÖÖKLAS (söögivahetundidel algusega 9.45, 10.45, 11.50 ja 12.45)
 • Info toiduainetes sisalduvate vitamiinide ja kalorite hulga kohta; koolilõuna toitainete ja kalorsuse kohta.
 • Kooli puhvetis ootavad maitsvad ja tervislikud vahepalad
 • Eelnevatel päevadel valminud meisterdused taldrikureegli kohta
08.00
Kivilinna Kool, Kaunase pst. 71
09.00 - 20.00
Raamatunäitus "Tervislik eluviis"
18. septembrist 15. oktoobrini saab Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis uudistada raamatunäitust "Tervisl...
18. septembrist 15. oktoobrini saab Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis uudistada raamatunäitust "Tervislik eluviis"
09.00 - 20.00
Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3/5
10.00 - 21.00
Eesti spordiajaloo näitus
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud...
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud näitust, mis  jutustab Eesti spordiloo läbi spordisangarite, -tegelaste, sündmuste ja ehitiste. Olümpiakomitee on küll 90 aasta vanune organisatsioon, kuid sporti ja kehakultuuri on Eestis edendatud juba palju varem. Näitus algab kahe vägeva Georgiga – Lurichi ja Hackenschmidtiga -  ning jõuab välja tänapäeva.
10.00 - 21.00
Tasku Keskus, Turu 2
10.00 - 20.00
AHHAA teaduskuplid Raekoja platsil
Nagu Teadlaste Öö Festivalile juba kombeks saanud on, kõrguvad septembri lõpus Tartu Raekoja platsil taas AHHAA teadu...
Nagu Teadlaste Öö Festivalile juba kombeks saanud on, kõrguvad septembri lõpus Tartu Raekoja platsil taas AHHAA teaduskuplid! Neljapäeva, 25. septembril kutsume sind osalema meeleolukates toitumisteemalistes töötubades ning kaasa elama vahvatele teadusteatri etendustele meilt ja mujalt!

Ajakava:
 • 10-14.15 Broneeritud töötoad lasteaia- ja kooligruppidele
 • 14.15-15 Teadusteater "Tervislik toitumine"
 • 15-15.30 ja 15.30-16 AHHAA töötuba "Limonatoorium", "Koogikeemia", "Mineraaliratas".
  Tartu Tervishoiu Kõrgkooli töötoad veresuhkru ja kaalu teemal
  Tartu Kutsehariduskeskuse fruktodisainerite töötuba "Õunast luik"
 • 16.15-17 LabirintUmi teadusteater "Võileiva uskumatud seiklused" (vene keeles, eestikeelse tõlkega)
 • 17-17.30 ja 17.30-18 AHHAA töötuba "Limonatoorium", "Koogikeemia", "Mineraaliratas".
  Tartu Tervishoiu Kõrgkooli töötoad veresuhkru ja kaalu teemal
  Tartu Kutsehariduskeskuse fruktodisainerite töötuba "Suvikõrvitsast või kurgist kuusk või leht"
  Pihkva väliskülaliste töötuba "Magus elu - saan ja tahan?" (vene keeles, eestikeelse tõlkega)
 • 18.15-19 Poola teadusteater "3D: Reduce, Reuse, Recycle" (inglise keeles, eestikeelse tõlkega)
 • 19-19.30 ja 19.30-20 AHHAA töötuba "Limonatoorium", "Koogikeemia", "Mineraaliratas".
  Tartu Tervishoiu Kõrgkooli töötoad veresuhkru ja kaalu teemal
  Tartu Kutsehariduskeskuse fruktodisainerite töötuba "Porgandist liblikas"

Lisaks saab töötubade ja teadusteatrite vaheajal katsetada kuplite juures erinevaid AHHAA pisieksponaate, teha endast lõhkeva õhupalliga pilti ning panna oma võimed proovile testritel ja takistusrajal!
10.00 - 20.00
Raekoja plats
11.15 - 16.00
AHHAA teadusratas kesklinnas
AHHAA kolmerattaline teadusvelo tiirutab Tartu tänavatel ka sel aastal! Meeliköitvad ja ootamatud katsed ootavad sin...
AHHAA kolmerattaline teadusvelo tiirutab Tartu tänavatel ka sel aastal! Meeliköitvad ja ootamatud katsed ootavad sind esmaspäevast reedeni. Täpsema ajakava leiad allpool.

Neljapäev, 25. september
 • 11.15-11.40 Miina Härma Gümnaasium
 • 12.05-12.30 Mart Reiniku Kool
 • 13.05-13.30 Jaan Poska Gümnaasium
 • 15.30-16 TÜ Raamatukogu
11.15 - 16.00
Kesklinn
11.30 - 19.30
AHHAA eriprogramm "Terves kehas terve sai!"
Igal Teadlaste Öö Festivali päeval toimub Teaduskeskuses AHHAA mõnus temaatiline programm: põnevad loengud, töötoad j...
Igal Teadlaste Öö Festivali päeval toimub Teaduskeskuses AHHAA mõnus temaatiline programm: põnevad loengud, töötoad ja teadusteatrid. Sissepääs AHHAA majapiletiga (v.a. kell 18 algavale loengule, mis on tasuta). NB! Soodusflaieriga on AHHAA majapilet 30% soodsam!

Võta osa vähemalt 3 päevasündmusest ja osale õhtul loosimisel!

Kava:
 • 11.30-12.30 Töötuba "Martsipanivabrik" (laboris)
 • 13-14 Teadusteatri etendus otse Poolast! (teadusteatrite saalis). NB! Inglise keeles
 • 14-15 Orienteerumine majas ja väljas
 • 15-16 Lahkame töötoas neeru (laboris)
 • 16-17 Teadusteatri etendus "Koogist kakaks" (teadusteatrite saalis)
 • 18-19.30 Loeng "Kuidas saada geeniuseks?". Esineb külalislektor Moskvast (konverentsisaalis Lektoorium).
  NB! Loeng on vene keeles, jagatakse ka eestikeelseid kokkuvõtlikke materjale
11.30 - 19.30
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
12.00 - 15.00
Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerijate kogunemine
12–12.10 Avasõnad ja sündmuse tutvustus (Heilo Altin)12.10-12.30 Teleskoop tuleb külla! (Sven-Erik Enno)12.30-12...

12–12.10 Avasõnad ja sündmuse tutvustus (Heilo Altin)
12.10-12.30 Teleskoop tuleb külla! (Sven-Erik Enno)
12.30-12.50 Noorte leiutajate näitus (Margit Lehis, SA Eesti Teadusagentuur)
12.50-13.10 Eesti Maaülikooli "Elus teadus" (Kristi Parro)
13.10-13.30 Tartu Ülikooli Rändav Bioklass (Indrek Etverk)
13.30-13.50 Pneumovormeli esitlus (Marten Madissoo)
13.50-14.10 MTÜ Robootika (Ramon Rantsus)
14.10-14.30 Teadusteater "Teeme keemiat!" Viljandi Gümnaasiumist (Mikk-Mihkel Vaabel)
14.30-14.50 Tartu observatoorium (Heli Lätt)
14.50-15 Tänusõnad (Kaili Kaseorg-Cremona)

Modereerib Heilo Altin

12.00 - 15.00
Tartu Kaubamaja, Riia 1
18.00 - 19.30
AHHAA teaduskohvik: Mis loom on metaboloom?
AHHAA teaduskohvikute sari alustab taas! Tule ja arutle mõnusas õhkkonnas põnevatel ning ühiskondlikel teemadel kaasa...
AHHAA teaduskohvikute sari alustab taas! Tule ja arutle mõnusas õhkkonnas põnevatel ning ühiskondlikel teemadel kaasa. Festivali jooksul toimub esmaspäevast reedeni Tartu erinevates paikades viis erinevat teaduskohvikut.

Metaboloomika on teadusharu, mis tegeleb teatud tüüpi väga väikeste molekulidega, näiteks vitamiinide, steroidide või antibiootikumidega.

Kuidas neid väikeseid molekule uuritakse? Kuidas nende kaudu haiguseid ravida saab? Kuidas on metaboloomika seotud matemaatika ja bioinformaatikaga? Seda selgitab AHHAA teaduskohvikus lähemalt TÜ meditsiinilise metaboloomika professor Ursel Soomets.


18.00 - 19.30
Kultuurilokaal Arhiiv, Vanemuise 19
20.00 - 23.00
AHHAA 18+ eriprogramm
Teaduskeskus AHHAA avab oma uksed ainult täiskasvanutele. Sel korral tuleb lapsed koju jätta! Kohal on Euroopa suurim...
Teaduskeskus AHHAA avab oma uksed ainult täiskasvanutele. Sel korral tuleb lapsed koju jätta! Kohal on Euroopa suurim stressipall ning teadusteatri-üllatused USAst! Osa saab võtta eksklusiivsetest töötubadest, kust ei puudu ka alkohol ega tehnika.

Pilet: 9 €/in (FB nimekirjas) / 12 €/in (kohapeal)
NB! Facebooki registreerimine avatakse peatselt!

KAVA (NB! Võib täieneda)
 • 20.15 alkoholiteemaline töötuba
 • 20.30 AHHAA 18+ teadusteater
 • 21  töötuba "Veregrupi määramine"
 • 21.15 Teaduslik orienteerumismäng terves AHHAAs!
 • 21.30 alkoholiteemaline töötuba
 • 21.30 ekskursioon AHHAA salaurgudesse + selge ilmaga tähevaatlus katusel
 • 22 Eksklusiivne teadusteatri etendus "Seeing the Light" otse USAst!
 • 22.30  Ekskursioon AHHAA salaurgudesse + selge ilmaga tähevaatlus katusel
 • 22.30 töötuba "Veregrupi määramine"
 • 22.45 Orienteerumismängu autasustamine
 • 21 - 22.30 Nokitsejate nurk AHHAA elusaalis
+ palju muid üllatusi JOOKSVALT!

20.00 - 23.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
20.00 - 22.00
Tartu Muusikaviktoriin nr. 113
Menukas melomäng on seekord teaduslikus kuues. Osalemine kuni 4-liikmelistes võistkondades. Esikolmikule auhinnad baa...
Menukas melomäng on seekord teaduslikus kuues. Osalemine kuni 4-liikmelistes võistkondades.

Esikolmikule auhinnad baarist, lauabroneering järgmiseks korraks ja austus ühiskonnalt.

Abivahendeid ei kasuta (ja hoiame naabertiimidel ka silma peal, eks).

www.facebook.com/groups/tartumuusikaviktoriin/
20.00 - 22.00
Kultuuribaar Naiiv, Vallikraavi 6
Reede 26.09
07.00 - 22.00
LuxExpressiga Teadlaste Öö Festivalile!
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Talli...
Teadlaste Öö Festivalile tasub kohale tulla LuxExpressiga! Reisides 21.-26. septembril on bussipiletid liinidel Tallinn-Tartu, Tallinn-Narva ja Tallinn-Pärnu tervelt 30% soodsamad! Osta pilet juba täna: www.luxexpress.eu/luxiga-teadlaste-oole-30

NB! Kasuta promokoodi tof30
07.00 - 22.00
08.00
TÖF Kivilinna Koolis: Liiklusohutuse ja -ennetuse päev
Õppiv, arenev ja loov - TERVE Kivilinna Kool kutsub õpilasi ja õpetajaid kaasa mõtlema ja kaasa tegutsema tervise te...
Õppiv, arenev ja loov - TERVE Kivilinna Kool kutsub õpilasi ja õpetajaid kaasa mõtlema ja kaasa tegutsema tervise teemadel. TERVE nädala jooksul uurime oma vaimset tervist ning enda ja keskkonna puhtust, teeme sporti, toitume tervislikult ja liikleme ohutult. NB! Sündmus on mõeldud kooliperele.

Tasa sõuad, kaugele jõuad (Eesti vanasõna)
Reedel saab Kivilinna Koolis rohkem teada liiklusohutuse ja liiklusennetuse kohta.

KLASSIDES (8-14.55)
 • Katsed munaga (kiivri vajalikkuse selgitamiseks)
 • Valmistame ise helkureid
 • Vaatame liiklusteemalisi õppefilme
 • Esitlused liiklusvahendite ohutust kasutamisest ja käitumisest tänaval
KORIDORIDES (TERVE PÄEV)
 • Liiklusohutuse-teemaline plakatinäitus
SÖÖKLAS(söögivahetundidel algusega 9.45, 10.45, 11.50 ja 12.45)
 • Info liiklusvahendite leiutamise ja kõige-kõigemate asjade kohta
AULAS (9-9.45, 10-10.45)
 • Loeng alkoholi ja uimastite ohtlikkusest (8.-9. klassid)
ÕUEALAL (10.45-11.05)
 • Kas sinu jalgratas on korras? Teeme talle tehnilise kontrolli!
08.00
Kivilinna Kool, Kaunase pst. 71
09.00 - 20.00
Teadlaste Öö Tartu Linnaraamatukogus
18. septembrist 15. oktoobrini saab Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis uudistada raamatunäitust "Tervisl...
 • 18. septembrist 15. oktoobrini saab Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis uudistada raamatunäitust "Tervislik eluviis"
 • 26. septembril kell 18 toimub raamatukogu IV korruse saalis meditsiini doktori ja meditsiinilise biokeemia professori Mihkel Zilmeri loeng "Elu globaalsel infoprügimäel". Juttu tuleb normaalsest söömisest ja joomisest, nii nagu inimorganismi ainevahetus seda vajab; ehk ainsast viisist, kuidas olla võimalikult terve nii füüsiliselt kui ka vaimselt ja elada globaalsel infoprügimäel.
09.00 - 20.00
Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3/5
10.00 - 22.00
Teadlaste Öö Aura Keskuses
Teadlaste Ööl ehk 26. septembril pääsevad salasõna teadjad Aura Keskuse terviseklubisse kõigest 7 euroga! Pakkumine...

Teadlaste Ööl ehk 26. septembril pääsevad salasõna teadjad Aura Keskuse terviseklubisse kõigest 7 euroga! Pakkumine kehtib terve päeva jooksul.


NB! Salasõna on "PIDURDAMATU"

10.00 - 22.00
Aura Keskus, Turu 10
10.00 - 21.00
Eesti spordiajaloo näitus
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud...
Tasku keskuse II korruse aatriumis saab 2.-28. septembril uudistada Eesti Olümpiakoondise 90. aastapäevale pühendatud näitust, mis  jutustab Eesti spordiloo läbi spordisangarite, -tegelaste, sündmuste ja ehitiste. Olümpiakomitee on küll 90 aasta vanune organisatsioon, kuid sporti ja kehakultuuri on Eestis edendatud juba palju varem. Näitus algab kahe vägeva Georgiga – Lurichi ja Hackenschmidtiga -  ning jõuab välja tänapäeva.
10.00 - 21.00
Tasku Keskus, Turu 2
10.50 - 16.00
AHHAA teadusratas Ülejõelt üle jõe
AHHAA kolmerattaline teadusvelo tiirutab Tartu tänavatel ka sel aastal! Meeliköitvad ja ootamatud katsed ootavad sin...
AHHAA kolmerattaline teadusvelo tiirutab Tartu tänavatel ka sel aastal! Meeliköitvad ja ootamatud katsed ootavad sind esmaspäevast reedeni. Täpsema ajakava leiad allpool.

Reede, 26. september
 • 10.50-11.10 Tartu Raatuse Kool
 • 11.40-12 Tartu Lasteaed Kivike
 • 12.45-13.15 Kaarsild
 • 14-14.30 Raekoja plats
 • 15.30-16 Turu sild
10.50 - 16.00
Ülejõe / Emajõe sillad / Raekoja plats
11.00 - 19.00
Teadlaste Öö A. le Coq'i Õllemuuseumis
Teadlaste Ööl toimuvad A. le Coq'i Õllemuuseumis 2- tunnised ekskursioonid ja tootmisruumide tutvustamine. Lõpus meki...

Teadlaste Ööl toimuvad A. le Coq'i Õllemuuseumis 2- tunnised ekskursioonid ja tootmisruumide tutvustamine. Lõpus mekime ka tehase toodangut!

Ekskursioonide kellaajad:

 • 11-13
 • 12-14
 • 13-15
 • 14-16
 • 16-18
 • 17-19

NB! Ühe grupi suurus on MAKSIMAALSELT 25 inimest ja osalemine toimub vaid etteregistreerimisega Registreerumine lõpeb 25. septembril. Registreeru telefonil 515 6766.

11.00 - 19.00
A. le Coq'i Õllemuuseum, Laulupeo pst. 15
11.30 - 20.00
Teadlaste Öö AHHAA 4D elamuskinos
Kui külastad reedel, 26. septembril AHHAA-d, siis osta sealt kindlasti samaks päevaks ka pilet meie 4D elamuskinno! T...
Kui külastad reedel, 26. septembril AHHAA-d, siis osta sealt kindlasti samaks päevaks ka pilet meie 4D elamuskinno! Teadlaste Ööl saavad AHHAAst ostetud kinokupongiga (2 €) ühte filmi vaadata 2 inimest - ehk siis pileti hind on kõigest 1 €/in. Pakkumine kehtib ka Tartu Mini Maker Faire'il osalejatele.

NB! Kino soodustus kehtib ainult 26. septembril ning ainult AHHAA peamajast ostetud kinopiletitele
11.30 - 20.00
AHHAA 4D elamuskino, Lõunakeskus, Ringtee 75
12.00 - 20.00
Tartu Mini Maker Faire
Baltikumi esimene Mini Maker Faire toob AHHAAsse kokku leiutajad, isetegijad ja nokitsejad nii meilt kui mujalt! Tule...
Baltikumi esimene Mini Maker Faire toob AHHAAsse kokku leiutajad, isetegijad ja nokitsejad nii meilt kui mujalt! Tule ja saa osa värvikaimate ideegeneraatorite kogunemisest ning vii vahvaid meisterdusi kojugi kaasa! Sind ootavad ligi 50 isetegijat, 12 erinevat töötuba ja 8 tundi elamusi kõigis kolmes näitusesaalis + loengud ja ringkäigud AHHAA salaurgudesse.

NB! Mini Maker Faire’i pilet koos AHHAA majakülastusega maksab vaid 6 €!

26. septembril saab AHHAAs vaadata ka nelja vinget teadusteatri etendust välisesinejatelt. Etendused toimuvad AHHAA teadusteatrite saalis:
 • 13 Chris USA-st (pildil) "You Won't Believe Your Eyes!"
 • 15 Stanley USA-st "Physics of a Rock Concert"
 • 17 LabirintUM Peterburist "Fatal'naja zamorozka (Fataalne külmutamine)"
 • 19 Otse Poolast! "Reduce, Reuse, Recycle!"
12.00 - 20.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
15.00 - 15.45
Teadlaste Öö Nordic Metal Worksi tehases
Ringkäigud ja tootmisprotsessi tutvustused Nordic Metal Worksi tehases. Tule ja uudista metalli tootmise telgitagusei...
Ringkäigud ja tootmisprotsessi tutvustused Nordic Metal Worksi tehases. Tule ja uudista metalli tootmise telgitaguseid! Osalemine ainult gruppidena (3 gruppi, igas grupis max 4 inimest). Eelregistreerimine telefonil 515 6766 või e-posti aadressil tellimus@ahhaa.ee.

NB! Kohaletulek omal jalal. Nordic Metal Worksi tehas asub Pauluse kiriku vastas, sisse pääseb hoovist.
15.00 - 15.45
Nordic Metal Works, Riia 24c
15.00 - 17.00
Teadlaste Öö TÜ Ideelaboris
Teadlaste Ööl toimub TÜ Ideelaboris töötuba "Kuidas kasvatada oma loovuse musklit?" Loovus aitab sul olla terve ja õn...

Teadlaste Ööl toimub TÜ Ideelaboris töötuba "Kuidas kasvatada oma loovuse musklit?" Loovus aitab sul olla terve ja õnnelik. Ideelaboris katsetame ära, millised harjutused just sinu loovuse muskli tööle panevad!

15.00 - 17.00
TÜ Ideelabor, Ülikooli 18-304
15.00 - 16.30
Teadlaste Öö / FSC Reede Tarmeko spoonitootmises
Vastutustundlikku metsandust edendav organisatsioon Forest Stewardship Council ehk FSC koostöös Teadlaste Ö...

Vastutustundlikku metsandust edendav organisatsioon Forest Stewardship Council ehk FSC koostöös Teadlaste Ööga viivad huvilised FSC Reede raames põnevatele ekskursioonidele erinevatesse tootmisettevõtetesse, mis kõik on üht- või teistpidi seotud puiduga ning kus pannakse suurt rõhku sellele, et tootmine oleks keskkonnahoidlik, sotsiaalselt kasulik ning majanduslikult elujõuline. Just need kolm põhimõtet on FSC jaoks vastutustundliku metsanduse aluseks.

Enda toimimist ja tootmist tutvustavad Kroonpressi trükikoda ja Tarmeko spoonitehas Tartus, JELD-WENi uksetehas Rakveres ning Põltsamaa Felixi toiduainete tööstus Põltsamaal.

Tarmeko spoonitootmine

Mitu nahka saab palgi seljast koorida? Mis on vastutustundlik metsandus ja FSC Tarmeko jaoks? Uurime, kuidas valmistatakse imeõhukesi puidulehti ehk spooni ning kuulame, miks ja kuidas peab aastas ligi 10000 euroalusetäit ehk üle 300 rekkakoorma spooni tootev ettevõte arvestama oma tegevuses vastutustundlikkuse põhimõtetega.

 • Ekskursiooni toimumisaeg: 26.09.2014 kell 15-16:30
 • Kohtade arv: 15
 • Aadress: Soojuse tee, Lohkva, Luunja vald (kohaletulek omal jalal)

Tähelepanu! Ekskursioonil osalemiseks vajalik eelnev registreerimine meiliaadressil fscreede@ee.fsc.org või telefonil 5698 5588 hiljemalt 24. septembriks.

15.00 - 16.30
Soojuse tee, Lohkva, Luunja vald
15.00 - 16.30
Teadlaste Öö / FSC Reede Kroonpressi trükikojas
Vastutustundlikku metsandust edendav organisatsioon Forest Stewardship Council ehk FSC koostöös Teadlaste Ööga viivad...

Vastutustundlikku metsandust edendav organisatsioon Forest Stewardship Council ehk FSC koostöös Teadlaste Ööga viivad huvilised FSC Reede raames põnevatele ekskursioonidele erinevatesse tootmisettevõtetesse, mis kõik on üht- või teistpidi seotud puiduga ning kus pannakse suurt rõhku sellele, et tootmine oleks keskkonnahoidlik, sotsiaalselt kasulik ning majanduslikult elujõuline. Just need kolm põhimõtet on FSC jaoks vastutustundliku metsanduse aluseks.

Enda toimimist ja tootmist tutvustavad Kroonpressi trükikoda ja Tarmeko spoonitehas Tartus, JELD-WENi uksetehas Rakveres ning Põltsamaa Felixi toiduainete tööstus Põltsamaal.

Kroonpressi trükikoda

Kust tuleb ja kuhu läheb paber ning mis on sinna peale kirjutatud? Mis on vastutustundlik metsandus ja FSC Kroonpressi jaoks? Tule ja saad teada! Lisaks näed, mida tehakse ühes Baltikumi suurimas trükikojas selleks, et pildid oleksid värvilised, ent samal ajal jääks ka keskkond hoitud.

 • Ekskursiooni toimumisaeg: 26.09.2014 kell 15-16:30
 • Kohtade arv: 15
 • Aadress: Tähe 133 (kohaletulek omal jalal)

Tähelepanu! Ekskursioonil osalemiseks vajalik eelnev registreerimine meiliaadressil fscreede@ee.fsc.org või telefonil 5698 5588 hiljemalt 24. septembriks.

15.00 - 16.30
Kroonpressi trükikoda, Tähe 133
15.00 - 22.00
Teadlaste Öö Tervisliku Piima TAK-is
Esmakordselt osaleb Teadlaste Ööl Tervisliku Piima Biotehnoloogiate Arenduskeskus! Keskuse laborid on külastajatele a...

 • Esmakordselt osaleb Teadlaste Ööl Tervisliku Piima Biotehnoloogiate Arenduskeskus! Keskuse laborid on külastajatele avatud kell 15-22. Laborites toimuvad põnevad ettekanded-tutvustused ning praktilised tööd.
 • Huvilisi ootavad loengud (ca 30 minutit) ning neile järgnevad sisukad praktilised tutvustused samal teemal. Soovi korral pääseb laboritesse uudistama ka ilma loengutes käimata.
  NB! Loenguruumi maht on 30-35 inimest ja soovitatav on ennast eelnevalt registreerida. Registreeru hiljemalt 25. septembriks telefonil 515 6766 või e-posti aadressil tellimus@ahhaa.ee.

Loengute teemad ja ajad:

 • 16 Looma- ja inimtoidu rikastamine kasulike bakteritega.
 • 17 Kasulike bakterite avastamine, uurimine ja nende funktsionaalsuse tõestamine järgides rahvusvahelisi reegleid.
 • 18 Looma- ja inimtoidu rikastamine kasulike bakteritega.
 • 19 Kasulike bakterite avastamine, uurimine ja nende funktsionaalsuse tõestamine järgides rahvusvahelisi reegleid.
 • 20 Looma- ja inimtoidu rikastamine kasulike bakteritega.
 • 21 Kasulike bakterite avastamine, uurimine ja nende funktsionaalsuse tõestamine järgides rahvusvahelisi reegleid.

15.00 - 22.00
Tartu Teaduspark, Riia 181a
16.00 - 20.00
Teadlaste Öö Vabakutseliste Teadlaste Akadeemiaga
Kas sul tuleb kooliaegadest meelde hetki, mil kõikide poplugude sõnad jäid meelde peale esimestkuulamist, kuid kui as...
Kas sul tuleb kooliaegadest meelde hetki, mil kõikide poplugude sõnad jäid meelde peale esimest
kuulamist, kuid kui asi jõudis keemia või füüsikani, oli pea täiesti tühi? Oled sa aga proovinud olulisi asju endale hoopiski lauldes meelde jätta? Vabakutseliste Teadlaste Akadeemia ootab just sind!

Ühe New Jersey kooli kuuendate klasside õpetaja kirjutas kõik eluks vajaliku poplugudesse ning laadis need Youtube lehele õpilastele õppimiseks üles. Tänaseks kasutavad neid laule kümned algklasside õpetajad üle maailma, et muuta kuiv teooria mängulisemaks ja meeldejäävamaks.

Tule, vaata ja kuula! Ehk õpid sinagi midagi, mis ammu juba meelest läinud ning mis kunagi tuupides meelde ei jäänud.

16.00 - 20.00
Küüni tn, Barclay pargi kõrval
17.00 - 22.00
Teadlaste Öö ECCOM-is
Teadlaste Ööl näitab ECCOM suuri masinaid ja särisevaid lasereid! Vaata, kuidas laserlõikurid tööd teha murravad ja v...
Teadlaste Ööl näitab ECCOM suuri masinaid ja särisevaid lasereid! Vaata, kuidas laserlõikurid tööd teha murravad ja vii mõni lõikussoe vidin kojugi kaasa.

NB! Sündmus asub Teadlaste Öö eribussi marsruudil
17.00 - 22.00
ECCOM, Kreutzwaldi 56/4
17.20 - 22.30
Teadlaste Öö eribuss Tartus
Teadlaste Ööl sõidab Tartus ringi tasuta eribuss, mis peatub mitmetes õhtu sihtkohtades! Siit leiad bussi täpse ajata...
Teadlaste Ööl sõidab Tartus ringi tasuta eribuss, mis peatub mitmetes õhtu sihtkohtades! Siit leiad bussi täpse ajatabeli.

Teadlaste Öö sihtpunktAadress / bussipeatusSaab. Välj. SV VS V S 
AHHAAAHHAA bussiparkla 17.20 17.30 18.30 18.31 19.30 19.31 20.30 20.31 21.30 21.31 
RaeplatsRaeplatsi bussipeatus 17.33 17.34 18.33 18.34 19.33 19.34 20.33 20.34 21.33 21.34 
TÜ BotaanikaaedLai bussipeatus 17.36 17.37 18.36 18.37 19.36 19.37 20.36 20.37 21.36 21.37 
Eesti MaaülikoolKreutzwaldi bussipeatus 17.43 17.44 18.43 18.44 19.43 19.44 20.43 20.44 21.43 21.44 
ECCOMTartu Näitused bussipeatus 17.45 17.46 18.45 18.46 19.45 19.46 20.45 20.46 21.45 21.46 
EMÜ Märja katsefarmAretuse 6, Märja 18.00 18.01 19.00 19.01 20.00 20.01 21.00 21.01 22.00 22.01 
AHHAA 4D elamuskino
(Lõunakeskuses)
Lõunakeskuse bussipeatus 18.08 18.09 19.08 19.09 20.08 20.0921.08 21.09 22.08 22.09 
TeadusparkTeaduspargi bussipeatus 18.12 18.13 19.12 19.13 20.12 20.13 21.12 21.13 22.12 22.13 
Tartu Tervishoiu KõrgkoolKooli parkla, Nooruse 5 18.16 18.17 19.16 19.17 20.16 20.17 21.16 21.17 22.16 22.17 
TÜ Chemicum ja PhysicumNooruse bussipeatus 18.18 18.19 19.18 19.19 20.18 20.19 21.18 21.1922.18 22.19 
Tartu Tamme Gümnaasium Tamme Gümnaasiumi bussipeatus 18.22 18.23 19.22 19.23 20.22 20.23 21.22 21.23 22.22 22.23 
Kesklinn Kesklinna bussipeatus 18.27 18.30 19.27 19.30 20.27 20.30 21.27 21.30 22.27 22.30 

17.20 - 22.30
Marsruudil AHHAA-EMÜ-Märja-Tartu Tervishoiu Kõrgkool-AHHAA
18.00 - 22.00
Teadlaste Öö Tartu Linnamuuseumis
Tartu Linnamuuseum  kutsub Teadlaste Ööl hügieeni- ja terviseteemalisele rännakule keskaega! Sind ootavad järgmi...

Tartu Linnamuuseum  kutsub Teadlaste Ööl hügieeni- ja terviseteemalisele rännakule keskaega! Sind ootavad järgmised töötoad

 • Mida räägivad arheoloogilised leiud hügieenist ja haigustest? Luubi all on jäätmekastidest leitud tekstiilid, juuksed ja parasiidid
 • Toitumine ning taimed ja vürtsid. Kas keskaja inimesed toitusid tervislikult? Milline oli tollane toidulaud (isotoopuuringute põhjal)?
 • Nakkushaiguste vältimine (leprosooriumid ja hospidalid). Millist kurja tegi keskajal katk?
 • Jäätmekäitlus, kanalisatsioon ja kaevud keskaegses linnas.
 • Keskaegsed (pliid sisaldavast metallist) toidunõud. Milline oli nende mõju inimeste tervisele?
 • Huvitavad leiud keskaegse Tartu jäätmekastidest. Selgitame, mida Tartu jäätmekastid peale igapäevase olmeprahi sisaldavad ning miks need esemed seal tänapäevani säilinud on.
 • Tegevus nii lastele kui ka peredele. Proovime arheoloogi tööd ja mõtiskleme, mida maa alt üldse leida võib? Muuhulgas proovime vahatahvlitele kirjutada ja maalime Veneetsia peekrite motiive.

NB! Kõik töötoad on avatud kl 18-22 (sissepääs kuni kl 21.30-ni)

18.00 - 22.00
Tartu Linnamuuseum, Narva mnt. 23
18.00 - 23.00
Teadlaste Öö Eesti Spordimuuseumis
18-23 on muuseumi näitused tasuta avatud.Alates kella 19st on kõigil võimalus kaasa lüüa traditsiooniliselt lõbu...
 • 18-23 on muuseumi näitused tasuta avatud.
 • Alates kella 19st on kõigil võimalus kaasa lüüa traditsiooniliselt lõbusal ja sportlikul ergomeetrite mitmevõistlusel ning proovida oma jõudu ja osavust.
 • Kell 20 kõneleb spordimuuseumi I korrusel sporditeadlane Vahur Ööpik teemal "Spordijook - millist vallida?".
Spordijoogid kuuluvad kõige enam müüdavate toidulisandite hulka ning nende kasutamist regulaarselt treenivate inimeste poolt võib sageli pidada õigustatuks. Millist spordijooki aga kasutada ning kas on olemas naturaalsemaid alternatiive, mida eelistada võiks? Sellest kõigest tuleb koos praktiliste näidetega täpsemalt  juttu juba kohapeal. Vahur Ööpik, TÜ kehakultuuriteaduskonna spordibioloogia ja füsioteraapia instituudi spordifüsioloogia professor, on avaldanud ca 200 teadustööd peamiselt spordifüsioloogia alal, sealhulgas toidu ja toitumise mõjust treeningu efektiivsusele.
 • Kell 23 algab spordimuuseumi I korrusel legendaarne mälumäng Öömälukas. Teadlaste Ööle kohaselt on tegemist spordi- ja teaduskallakuga lõbusa mälumänguga, kus nuputamiseks pakutakse välja küsimusi nii sõnas, pildis kui helis. Mängida võivad kõik ning pole oluline kas üksi, kaksi, pere- või sõpruskonniti. Ja loomulikult ootavad parimaid ka auhinnad! Kuna spordimuuseumi öised mälumängud on osutunud väga populaarseteks ja ruumid pole kummist, siis on kohustuslik võistkonna eelregistreerimine e-posti aadressil malumang@spordimuuseum.ee. Mälu krampi!

NB! Teadlaste Ööl tasub kindlasti külastada ka Otepää Talispordimuuseumi, sest sealgi on näitused kell 18-22 avatud - ning täiesti tasuta!

18.00 - 23.00
Eesti Spordimuuseum, Rüütli 15
18.00 - 23.00
Teadlaste Öö TÜ Loodusmuuseumi ja LOTE-ga
Kas mõned loomad on inimesele ohtlikumad kui teised? Mis on kala sees ja kuidas ära tunda mineraalvett? Kuidas nutite...

Kas mõned loomad on inimesele ohtlikumad kui teised? Mis on kala sees ja kuidas ära tunda mineraalvett? Kuidas nutitelefonide ja droonidega teadusandmeid koguda? TÜ loodusteaduste majas saad teada!

TÜ loodusmuuseum

 • 18-19 Töötuba „Mineraalveed ja nende mõju tervisele“
 • 19-21.30 Töötuba „Kalade tundma õppimine ja lahkamine“
 • 19.30-20 Kala lahkamine
 • 21-21.30 Kala lahkamine
 • 19-19-45 Töötuba „Sõbraks eksootiliste lemmikloomadega“
 • 21-21.45 Töötuba „Sõbraks eksootiliste lemmikloomadega“

TÜ LOTE zooloogia osakond

 • 20-21 Interaktiivne loeng „Kalad ja keskkonnareostus“
 • 20-21.30 Ettekanne „Loomade mõju inimese tervisele madude, ämblike ja putukate näitel“
 • 20-20.20 Ettekanne „Entomofaagia ehk putukate söömine“
 • 20.20-20.40 Ettekanne „Liblikad ja tervis“
 • 20.40-21 Ettekanne „Ämblikud ja tervis“
 • 21-21.20 Ettekanne „Kas ja kui ohtlikud on maod?“
 • 21-22 Eksperiment ja vestlus „Milleks meile ilu?“ 
 • 21.30-23 Eksperiment ja vestlus „Koerte, kasside ja inimeste tervist ohustavad parasiidid“ 

TÜ LOTE geograafia osakond

 • 18-21 Töötuba „Minu ökoloogiline jalajälg“
 • 18-23 Töötuba „Nutitelefon inimeste liikumise uurimisel“
 • 18-23 Töötuba „Ruumimõistmine: andmekogumisest teadmiseni“
 • 18-23 Igal täistunnil algab pooletunnine aktiivne programm:
  a) andmekogumine - kaugseire droonkopteriga;
  b) fotodest mõtestatud topoloogiani;
  c) ruumimõistmine praktilises kasutuses.

Aktiivsete programmide vahel saavad külastajad iseseisvalt tegutseda ja teemadega tutvuda!

18.00 - 23.00
TÜ Loodus- ja tehnoloogiateaduskond / TÜ Loodusmuuseum, Vanemuise 46
18.00 - 21.00
Teadlaste Öö Tartu Mänguasjamuuseumis
Aegade algusest on usutud, et talismanid tagavad hea õnne ja kaitsevad tervisehädade  eest. Teadlaste Ööl uurim...

Aegade algusest on usutud, et talismanid tagavad hea õnne ja kaitsevad tervisehädade  eest. Teadlaste Ööl uurime, milliseid tähendusega mänguasju leidub Mänguasjamuuseumis ning valmistame puust talismani.

Ringkäik koos meisterdamisega algab igal täistunnil. (kl 18, 19 ja 20)

18.00 - 21.00
Tartu Mänguasjamuuseum, Lutsu 8
18.00 - 22.00
Teadlaste Öö TÜ Kunstimuuseumis
Mens sana in corpore sano / terves kehas terve vaim ehk antiikaja tarkus, mis pole päevagi vananenud! Seekord toimuv...

Mens sana in corpore sano / terves kehas terve vaim ehk antiikaja tarkus, mis pole päevagi vananenud!

Seekord toimuvad Teadlaste Öö sündmused Tartu Ülikooli Kunstimuuseumi ja Klassikalise filoloogia osakonna ühistööna. Selle projekti eesmärk on väärtustada tervet inimest ning propageerida tervislikku toitumist ning tervisesporti.

Kogu õhtu jooksul toimuvad erinevad tegevused teemalaudades. Käsitleme laia teemaderingi, mis on seotud tervise ja tervisliku eluviisiga antiikajal ja otsime paralleele ning erinevusi tänapäevaga.

Õhtu jooksul tulevad arutlemisele järgmised teemad ning toimuvad töötoad:

 • Dieet (st tervislik toitumine antiikajal, olulised toiduained ja nendega seotud arvamused);
 • Kehakultus (sport ja tervisesport antiikajal ning tänapäeval, antiikkunst ja ideaalsed kehad);
 • Arstiteadus (tutvume antiikaja meditsiiniga);
 • Ravitsemisega seotud kultuskohad ja rituaalid (Asklepiose tempel);
 • Ladina keel (tutvustame meditsiiniga seonduvat sõnavara, mis on tulnud ladina keelest)
 • Vellum aureum ehk Kuldvillak (mis on sobivalt meditsiiniteemaline)
 • Vahvad temaatilised töötoad (meisterdamine, tervendamine jm)
 • Hammaste tervishoiust. Dr. Jana Olak selgitab, mis on hambapasta sees

18.00 - 22.00
TÜ Kunstimuuseum, Ülikooli 18
18.00 - 21.00
Teadlaste Öö Tartu Tamme Gümnaasiumis
Traditsiooniline mitmekesine teadusmelu õpilaste ja õpetajate juhendamisel, kus koolile iseloomulikult leiavad käsitl...
Traditsiooniline mitmekesine teadusmelu õpilaste ja õpetajate juhendamisel, kus koolile iseloomulikult leiavad käsitlust paljud teadusharud-õppeained ning pakutakse tegevusi kõigile vanuseastmetele. Töötubades saab vaadelda, järele proovida, katsetada, mõõta, võistelda, liikuda… Meie tegevused on seotud loodusteadustega (bioloogia, keemia, füüsika), sh meditsiiniga (TTGs on meditsiini õppesuund), humanitaarteadustega, IKT jm tehnoloogiaga, spordi, kunsti ja käsitöö, muusika ning nende lõimimisega. Kohal on ka Kaitseliit oma meditsiinitelgi, varustuse ja sõdurisupiga.

 TÖÖTUBA JUHENDAJAD RUUM TÄPSUSTUS
Hädaolukorra sundsidumine - demurgia; abiturientidegaMerli, Kersti L. ja 12m. Lisaks 11m ja Urmas T.222, 220Sidumise ja esmaabi võtted, lihtsamad füsioloogiateemalised katsed
Tervise teetubaRia, Valli 202Degusteerime erinevate ravimtaimede teed ja kuulame botaanilist-meditsiinilist infot
Kuidas töötab...?
Tanel ja 10c
126Uurime, kuidas töötavad meditsiiniaparaadid
Ravimine vanal ajal (meditsiini ajalugu)
Tiiu L., 12m
207Millest usuti abi saavat? Kuidas toimiti erinevate tõbede korral?
Südamlikud mudelid
Urmas B.
120
3D-printer
Õpi loodust äpiga! (oma nutikas kaasa)
Urmas T., 11b, 12b
120
Nutitelefoni rakendused õppimiseks: nt pulsi ja müra mõõtmine
Regilauluga tõbede vastu!
Kersti A.
224
Tule ja laula kaasa!
Spordifüsioloogilised katsetamised
Tiina T. jt kehalise kasvatuse õpetajad
võimla
 
Taimsed indikaatorid: hapu, hapum, kõige hapum
Anu V., Leili
124, labor
Erinevate taimsete "materjalide" värvusreaktsioon keskkonna pH-le
Minu video ja virtuaalne tulevik
Vilistlased Henry Narits, Henri Jeret jt
203
Video töötuba, arvutisimulatsioon nt välimuse muutumisest
Kaitseliit on meiega
Liina K., Tarmo Pihlik
õues
Ka meditsiinitelk
Pihlakas toidab ja kaitseb
Margit Ninn, Tuuli Tomson, Piia Rand
204?
Pärimus ja tervislikud toidud

NB! Sündmus asub Teadlaste Öö eribussi marsruudil
18.00 - 21.00
Tartu Tamme Gümnaasium, Tamme pst. 24
18.00 - 22.00
Teadlaste Öö Eesti Rahva Muuseumi Postimuuseumis
Teadlaste Ööl,  ajavahemikus 19-21 jagab teemal „Ravimid posti teel“ selgitusi ja vastab küsimustele Terje Parts...
 • Teadlaste Ööl,  ajavahemikus 19-21 jagab teemal „Ravimid posti teel“ selgitusi ja vastab küsimustele Terje Parts, Ravimiameti peaspetsialist.
 • Kell 18-22 kutsume õpetajaid postipakimängu viktoriinile! Vajalik eelregistreerimine ERMi kodulehel (www.erm.ee) ning peavõiduks tasuta muuseumitund tervele klassile!

18.00 - 22.00
Eesti Rahva Muuseumi Postimuuseum, Rüütli 15
18.00 - 23.00
Teadlaste Öö Tartu Ülikooli Muuseumis
Muuseum ja toomkiriku tornid on avatud 18-23 Avatud on ülikooli varakamber, Hullu Teadlase kabinet, Morgensterni saa...

 • Muuseum ja toomkiriku tornid on avatud 18-23

Avatud on ülikooli varakamber, Hullu Teadlase kabinet, Morgensterni saal, näitus „PEAASI: maailm õlgadel“, ning teadusajaloo näitused „Valmistatud Tartus“ ja „Looduse mõistmise kunst“. Tartu Ülikooli muuseumi peamajas keskendutakse Teadlaste Ööl kõigele, mis on seotud kõrvade, kuulmise ja heliga. NB! Sel õhtul on tagatud pääs ülikooli varakambrisse ka ratastoolis külastajatele!

 • 18-22 Töötoad koos Hullu Teadlase assistentidega

Hullu Teadlase assistendid ootavad kõiki Hullu Teadlase kabinetti külla! Meisterdame koos erinevaid heli tekitavaid esemeid!

 • 19, 20 ja 21 Hullu Teadlase eksperiment

Hull Teadlane teeb seekord eksperimente, mis on seotud kuulmise ja helilainetega.

 • 20.30 Ringkäik näitusel „PEAASI: maailm õlgadel“ (ka viipekeeles!)

Kuraator tutvustab näitust, mis annab ülevaate erinevatest peaga seotud tahkudest. Ekskursioonile on eriti oodatud kuulmispuudega isikud, kellele annab räägitava edasi viipekeelne giid.

 • 21.30 „Öine folkaeroobika“
Kas rahvamuusika saatel on võimalik aeroobikat teha? Tule ja veendu ise! Peale väikest sissejuhatavat lühitutvustust saab igaüks ka ise proovida tajuda rahvamuusika rütme ning erinevaid folkaeroobika liikumisi ja harjutusi.

18.00 - 23.00
TÜ Muuseum, Lossi 25
18.00 - 22.00
Teadlaste Öö Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis
Elamustuurid kell 18, 19 ja 21.Õpitoad laboririigis (2.korruse sinine tiib):1) Kell 18, 19 ja 20. Veregrupi määramine...
 • Elamustuurid kell 18, 19 ja 21.
 • Õpitoad laboririigis (2.korruse sinine tiib):
  1) Kell 18, 19 ja 20. Veregrupi määramine – soovi korral saab ise oma veregrupi kindlaks teha! – üliõpilased Liisa Kriit ja Teele Naar.
  2) Kell 18.30, 19.30 ja 20.30. Mis värvi on must pastakatint? – kas see, mis silmale must tundub, on ka päriselt must? – õppejõud Eerik Jõgi.
  Mis on piima sees? – osaleja tuvastab võltsitud piima – vanemlaborant Kaido Liiv.
 • Õpitoad tervisetiivas (I-korrusel paremal):
  Kell 19-22. Eesti Õdede Liidu tervislike neljapäevade töötoad. Individuaalne nõustamine ja tervisenäitajate testimine.
 • Õpitoad radioloogiatiivas (O.korruse roheline tiib):
  Kell 18, 19 ja 20. Röntgen – Kui ohtlik see on? Kui suur on kiirgus? – õppejõud Janelle Märs ja 3 üliõpilast.
 • Kell 18 – 22 maja südames:
  Õige kätepesu tehnika ja parasiitide tutvustamine
  Vererõhu mõõtmine
  Organismi vee, lihaste, rasva ja KMI määramine, pikkuse mõõtmine
  Kui meeled vajavad abi (võimalus asetada end vaegnägija või liikumispuudega inimese rolli).
Kava täieneb! Vaata ka: www.facebook.com/events/258582834336760
NB!
Sissepääs südamemärgi all!
18.00 - 22.00
Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Nooruse 5
18.00 - 22.00
Teadlaste Öö Tartu loodusmajas
Tartu Loodusmaja tutvustab uhkusega oma tervisesõbralikke ehitusmaterjale, nutikaid tehnoloogiaid ja nendest inspiree...

Tartu Loodusmaja tutvustab uhkusega oma tervisesõbralikke ehitusmaterjale, nutikaid tehnoloogiaid ja nendest inspireeritud näitust "Läbipaistev loodusmaja". Erinevates töötubades, pargis ja talveaias saab tervisesõbralikus, keskkonnasõbralikus ja inimsõbralikus majas veeta sisuka ja tervisliku õhtupooliku.

 • Kell 18-22
- Näitus "Läbipaistev loodusmaja" tutvustab tervise- ja keskkonnasõbralikke ehitusmaterjale ja tehnoloogiaid
- Loodusmaja köögis pakutakse maitsvat terviseteed 
- Tutvumine tervisetaimedega loodusmaja talveaias
- Pargi terviserada

 • Kell 19. Seminar „Vanapaberi inim- ja keskkonnasõbralik eluring. Tselluvillast ja selle kasutusviisidest tervislikus kodus.“. Arutleb Ivar Heinola (Werrowool OÜ)
 • Kell 20. Juturing ja töötuba „Tervisesõbralikud värvid: millest ja kuidas neid teha.“ Nõuandeid jagab Kati Männik (OÜ Nobe, Hea Maja Pood)

Vaata veel:
www.teec.ee

18.00 - 22.00
Tartu loodusmaja, Lille 10
18.00 - 23.00
Teadlaste Öö T artu Tähetornis
18 Teaduskohvik. Teadusajakirjanik Tiit Kändler räägib teemal „Ernst Öpik. Kuidas jääda terveks läbi ajaloo õuduste.“...

 • 18 Teaduskohvik. Teadusajakirjanik Tiit Kändler räägib teemal „Ernst Öpik. Kuidas jääda terveks läbi ajaloo õuduste.

Ernst Öpik on üks Eesti silmapaistvamaid astronoome, keda elutee viis Kundast Moskvasse ülikooli, siis pikemaks perioodiks vastavatud eestikeelsesse Tartu ülikooli, vahepeal külalissemestriteks Harvardi ülikooli, seejärel Saksamaa põgenikelaagrisse ja lõpuks pikemaks ajaks Põhja-Iirimaale.

 • 18-22 Kosmoseteemaline meisterdamistuba lastele
 • 19-19.25 Planetaariumietendus * lastele „Kui ma eksin kosmosesse ära?

Mida teevad astronaudid siis, kui kosmoselaev läheb katki ja tuleb taevakehade järgi kodu üles otsida? Leiame üles meie laiuskraadi olulisemad tähtkujud ja õpime nende järgi orienteeruma.

 • 20-20.45 Planetaariumietendus ** vanemale koolieale ja täiskasvanutele „Orienteerumine tähtede järgi

Kuidas taevakehad liiguvad? Millised on lihtsamini äratuntavad tähtkujud, mille järgi on võimalik Maal ja kosmoses orienteeruda?

 • 20-23 Infojaht „Tervelt Marsile ja tagasi“

Kui kaua on inimene järjest kosmoses viibinud? Kui kauaks jääb inimene ilma skafandrita vaakumis ellu? Milline on keskmine õhutemperatuur Marsil? Leia vastused meie näituselt ja osale vahvate auhindade loosimisel!

 • 20-23 Astronaudi treeningprogramm „Vaimsed ja füüsilised katsumused kosmoses

Inimene on kohanenud eluks Maal. Kosmoses ohustavad inimest mitmesugused füüsilised, aga ka psühholoogilised probleemid. Kuidas selgitatakse tänapäeval välja parimad astronaudikandidaadid ning kuidas valmistutakse täna missiooniks Marsile?

 • 20-22 Programm „Kas Marsil on võimalik tervislikult toituda?

Mis Marsil kasvaks? Kuidas? Kui palju see maksab? Kui kaua see aega võtab? Mitu inimest sedasi söönuks saab?

 • 21-21.45 Planetaariumietendus ** vanemale koolieale ja täiskasvanutele „Orienteerumine tähtede järgi

Kuidas taevakehad liiguvad, millised on lihtsamini äratuntavad tähtkujud, mille järgi on võimalik Maal ja kosmoses orienteeruda?

 • 21-23 Katsed kannatlikkusest ja täpsusest ehk origami

Astronaudi töö on pingeline, aga nõuab samas suurt täpsust ja tähelepanu detailidele, seetõttu on loogiline, et Jaapanis on origami üks astronaudikandidaatidele tehtavatest katsetest. Kuidas on origami veel kosmosereisidega seotud?

 • Selge ilma korral võib toimuda vaatlus.

* NB! Planetaariumietendus on suunatud nooremale koolieale. Ruumi mahub kuni 30 inimest, palume kassas eelnevalt registreeruda ning olla kohal õigel ajal. Hilinejaid ruumi ei lasta.
** NB! Ruumi mahub kuni 30 inimest, palume kassas eelnevalt registreeruda ning olla kohal õigel ajal. Hilinejaid ruumi ei lasta.

18.00 - 23.00
Tartu Tähetorn, Lossi 40
18.00 - 20.00
Teadlaste Öö Tartu Laste Turvakodus
Teadlaste Ööl toimub Tartu Laste Turvakodus kell 18-19 avatud uste tund. Kell 19-20 saavad kõik huvilised osa võ...
 • Teadlaste Ööl toimub Tartu Laste Turvakodus kell 18-19 avatud uste tund
 • Kell 19-20 saavad kõik huvilised osa võtta CAP koolitusest. CAP-i eesmärk on vähendada laste haavatavust ning ennetada väärkohtlemist.

18.00 - 20.00
Tartu Laste Turvakodu, Tiigi 55
18.00 - 22.00
Teadlaste Öö Eesti Maaülikoolis
Mis on toit ja kust see tuleb? Kus on lehma kodu ja kuidas ta seal elab? Kuidas saab looduslikest ehitusmaterjalidest...

Mis on toit ja kust see tuleb? Kus on lehma kodu ja kuidas ta seal elab? Kuidas saab looduslikest ehitusmaterjalidest ehitada endale tervisliku kodu? Kõik need küsimused saavad vastused Teadlaste Ööl Eesti Maaülikoolis.

Mikromeierei (Kreutzwaldi 64)

Programm kestab kell 18-22

 • Räägime ja näitame, mis on toit ning kuidas seda toodetakse.
 • Lisaks kutsume lapsi osalema vahvates toiduteemalistes õpitubades. Uurime toidu erinevaid omadusi, näiteks maitseid ja värve.
 • Kell 19-21 näitame elusat teadust ehk doktorantide lennukat teadusteatrit
 • Mängime lõbusat inimsuuruses lauamängu. NB! Mängu eduka läbimise tagavad laialdased teadmised metsast, põllupidamisest ja toidust.

Maaehituse osakond (Kreutzwaldi 5, ruumid 0C4, 0C3, 0C5, 0C17)

 • Kell 18-21. Selgitame välja, kuidas looduslike ehitusmaterjalide abil tervislikku elukeskkonda luua!
  Looduslikest materjalidest ehitiste  konstruktsioonide kohapealsed kontrollimise võimalused.
  Looduslike materjalide tugevusomaduste määramine.
  Kohalikud ehitusmaterjalid ja nende ehitusfüüsikalised omadused.
  Looduslikest materjalidest viimistlusmaterjalid. Mäng lastele, viktoriin suurtele!
  Looduslike soojusisolatsioonimaterjalide kasutamine elamute soojustamisel.

Märja veisekasvatuse katsefarm (Aretuse 6, Märja, Tähtvere vald)

 • Kell 18-22. Näitame suuri ja väikeseid lehmi ning uurime, kuidas töötab lüpsirobot.

Zoomeedikumi anatoomiakogu (Kreutzwaldi 62)

 • Kell 18-22. Vaatame, millised näevad loomad välja seestpoolt, uurides koduloomade ja ulukite skelette ning kahjustatud organeid.

Tehnikainstituut (Kreutzwaldi 56)

 • Kell 18 ja 20. ROBOTIEHITUSE TÖÖTUBA (kuni 15 inimest ühes grupis);
 • Kell 18-21. TÄNASE JA HOMSE PÄEVA KÜTUSED. Mida uuritakse tänapäeva kütustes? Milline peab üks korralik kütus olema? Kas heina saab mootorisse panna? Kui hästi põlevad vetikad?
 • Kell 18-21. MÜRA JA ERGONOOMIKA MAAILM
 • Kell 18-21. HEA AHJU SALADUS
 • Kell 18-21. LAUDA ROBOOTIKA
 • Kell 18.30, 19.30 ja 20.30. PNEUMAATIKA TÖÖTUBA JA PNEUMOMOBIILI RALLI (kuni 8 inimest ühes grupis).
 • Kell 19. SISEPÕLEMISMOOTORI TÖÖ UURIMINE


NB! Sündmus asub Teadlaste Öö eribussi marsruudil
18.00 - 22.00
Eesti Maaülikool. Kreutzwaldi 5, 56, 62 ja 64; Märja (Tähtvere vald)
18.00 - 22.30
Teadlaste Öö TÜ Botaanikaaias
Teadlaste Ööl on aed (sh kasvuhooned) avatud 18.00 - 22.30 Õppeklassis avame näituse PORGANDIST SURMAPUTKENI. Mis ü...

Teadlaste Ööl on aed (sh kasvuhooned) avatud 18.00 - 22.30

 • Õppeklassis avame näituse PORGANDIST SURMAPUTKENI.

Mis ühendab porgandit, tüütut umbrohtu naati ja mürkputke? Kes peituvad selliste eksootiliste nimede taga nagu harkjas  asorell ja loim-vesipaunikas? Vastuseid tule otsima näituselt Tartu  Ülikooli  botaanikaaia õppeklassis! Näituse materjali põhjal toimub ka viktoriin.

 • Huvilised saavad õues osaleda temaatilistel ekskursioonidel kell 18.15 ja 21.00. Lisaks toimub kell 19.30 kasvuhoones ringkäik koos giidiga.

 

 

18.00 - 22.30
TÜ Botaanikaaed, Lai 38
18.00 - 19.30
AHHAA teaduskohvik: Kas mobiiltelefon teeb mobiilsemaks?
AHHAA teaduskohvikute sari alustab taas! Tule ja arutle mõnusas õhkkonnas põnevatel ning ühiskondlikel teemadel kaasa...
AHHAA teaduskohvikute sari alustab taas! Tule ja arutle mõnusas õhkkonnas põnevatel ning ühiskondlikel teemadel kaasa. Festivali jooksul toimub esmaspäevast reedeni Tartu erinevates paikades viis erinevat teaduskohvikut.

Mobiiltelefonid on üks kõige kiiremini massidesse levinud tehnoloogiline uuendus inimkonna ajaloos. Tundub loogiline, et telefoniga rääkides ja asju ajades ei ole vaja nii palju liikuda ja “kohale minna”. Samas näitavad paljud uuringud, et mobiilidega aktiivselt suhtlevad inimesed liiguvad ka rohkem. Miks see nii on?

TÜ geograafiaprofessor ning Eesti Teaduste Akadeemia professor-uurija Rein Ahas räägib lähemalt mobiiltelefoni mõjust inimeste käitumisele ja liikumisele. Lisaks näitab ta, kuidas mobiile ühiskonna uurimisel ja linnaplaneerimisel kasutatakse.
18.00 - 19.30
Vilde Tervisekohvik, Vallikraavi 4
18.30
Muhe monumentaalfüüsika
Kohtume kell 18. 30 Toomemäel, Juhan Liivi monumendi juures (Ajalooarhiivi kõrval) Füüsik Henn Voolaid räägib teemal...

Kohtume kell 18. 30 Toomemäel, Juhan Liivi monumendi juures (Ajalooarhiivi kõrval)

Füüsik Henn Voolaid räägib teemal "Kui kaugele siis näeks, kui seda metsa ees ei oleks?". Lisaks pealkirjas olevale probleemile arutleme selle üle, kas väli saab tühi olla, miks lumi tuiskab ja kuidas varjuda tuisu eest.

18.30
J. Liivi monument, Liivi 4 kõrval
19.00 - 22.00
Teadlaste Öö TÜ Physicumis
Teadlaste Ööl on Physicumi uksed avatud kell 19-22 ning näha saab füüsika parimaid palu! Muuhulgas teeb Teadusbuss pi...
Teadlaste Ööl on Physicumi uksed avatud kell 19-22 ning näha saab füüsika parimaid palu! Muuhulgas teeb Teadusbuss pilvi ja paneb välgu laulma, samuti saab sisse piiluda laboritesse, kus uuritakse valgust ja varje.

NB! Sündmus asub Teadlaste Öö eribussi marsruudil
19.00 - 22.00
TÜ Physicum, Ravila 14c
19.00 - 22.00
Teadlaste Öö TÜ Chemicumis
TÜ Chemicum ootab kõiki huvilisi 26. septembril kell 19-22 uudistama värvilist, suitsevat ja mullitavat keemiat koos ...

TÜ Chemicum ootab kõiki huvilisi 26. septembril kell 19-22 uudistama värvilist, suitsevat ja mullitavat keemiat koos harivate selgituste ja lõbusate inimestega!

Teeme kell 19.30 ja 21 vingeid katseid. Samal ajal on avatud eksperimentaalpsühholoogia labor, kus saab näha tajuillusioone, viime läbi lühikesi eksperimente, tutvustame, kuidas mõõta seda, mida palja silmaga ei näe ehk kuidas saada teada, mis toimub inimese sees ja peas.

NB! Sündmus asub Teadlaste Öö eribussi marsruudil

19.00 - 22.00
TÜ Chemicum, Ravila 14a
19.00 - 22.00
Teadlaste Öö Eesti Kirjandusmuuseumis
19 Reet Hiiemäe loeng-töötuba terviseennetuslikust kaitsemaagiast20 räägib Mare Kõiva saunakultuurist ja terviseloits...


 • 19 Reet Hiiemäe loeng-töötuba terviseennetuslikust kaitsemaagiast
 • 20 räägib Mare Kõiva saunakultuurist ja terviseloitsudest
 • 21-22 Traditsiooniline Kirjandusmuuseumi majatuur muuseumikummituse Lilla Daami juhendamisel
 • Muuseumis on avatud näitused

NB! Ole valmis üllatusteks!

19.00 - 22.00
Eesti Kirjandusmuuseum, Vanemuise 42
21.00 - 02.00
AHHAA Teaduspidu!
Saa osa Teadlaste Öö Festivali suurejoonelisest lõpupeost, kus sind ootab enneolematu ja sõnulseletamatu programm. Õh...
Saa osa Teadlaste Öö Festivali suurejoonelisest lõpupeost, kus sind ootab enneolematu ja sõnulseletamatu programm. Õhtu jooksul astuvad teiste seas üles üliandekad teadushow-võlurid, muusikamaailma tulevikulootus Daniel Levi Band ja särtsakad Rocki tantsutüdrukud.

See on harukordne võimalus pidutseda teaduskeskuses, millest teeb samal ajal otseülekannet ETV. Pidu toimub läbi nelja korruse ja huvilised saavad heita pilgu AHHAA keldrikambritesse. Avatud on baar.

Pilet: FB attend 5€, kohapeal 7€

Tule ja lõpeta öö pauguga!
Jooksvalt infot aadressil www.teadlasteöö.ee/teaduspidu
21.00 - 02.00
Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1